AKILLI ŞEBEKELERİN KALKINMAYA ETKİSİ NEDİR?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

2,5 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Teknoloji içermeyen, anında takip edilemeyen, anında gözlemleyemediğiniz sistemlerle her şeye hakim olabileceğiniz sistemler arasında tabii dağlar kadar fark var. Dünyanın birçok yerinde akıllı şebeke teknolojilerinin uygulandığını ve geliştiğini görüyoruz. Sadece Avrupa pazarı, bizim de dahil olduğumuz 2,5 milyar dolarlık bir pazar. Ülkeler, enerjiyi ne kadar artırabilirse ve enerji dağıtımını etkin hale getirebilirse kalkınmaları da bu ilerlemeye paralel ilerleyecek.

YÜZDE 12’LİK TASARRUF

Enerji tüketimi verilerine tüketicilerin anında ulaşmasıyla yaklaşık yüzde 12 tasarruf sağlanıyor. Navigan araştırma şirketinin raporuna göre eski şehir aydınlatmaları şehrin enerji bütçesinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Akıllı aydınlatma sistemleri ile yüzde 52 ile yüzde 63 arası enerji tasarrufu sağlanıyor.

ÖRNEK ŞEHİRLER

Brezilya’daki uygulamada tek bir şehrin sadece faturalamasındaki verimlilikten 2 milyon dolar tasarruf sağlandı. Avusturalya’nın Victoria eyaletinde elektrik kesintilerini çok daha hızlı çözerek müşterilere SMS ve cep telefonu uygulamalarıyla haber vererek yılda 7 milyon dolar tasarruf sağlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.