“BEKLENTİLERİ İZLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

HIZLI AMA GERİDE

Türkiye genç nüfusu ve yeni teknolojilere adaptasyon hızıyla ön plana çıkan bir ülke. Ancak söz konusu sabit genişbant internet kullanımı olduğunda nüfusun yüzde 87,5’i sabit genişbanta sahip değil. Mobil genişbant kullanmayanların oranı ise yüzde 46,7.

Genişbant internet teknolojilerinde Türkiye’de nüfusa göre sabit genişbant penetrasyon oranının yüzde 12,5 olduğunu belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, OECD genelinde penetrasyon oranının genişbantta yüzde 28,8’e ulaştığına dikkat çekiyor. “Mobil genişbant penetrasyon oranı Türkiye’de yüzde 53,3 iken OECD geneli için bu oran yüzde 85,5 civarında bulunuyor” diyor.

Bu durumun tüketimin bir diğer boyutu olan online ve mobil alışverişe yansımalarına gelince… Türkiye’de online alışveriş yapmayanların oranı yüzde 61 iken, mobil alışveriş yapmayanların oranı da yüzde 76’ya çıkıyor. Hepsiburada.com Pazarlama Grup Başkanı Özgür Doğan, Türkiye’de online alışveriş pazarının hızlı bir şekilde büyüdüğünü, ancak buna rağmen Avrupa ve dünya pazarlarıyla karşılaştırdığımızda henüz tatmin edici seviyelerde olmadığını söylüyor. “2016’da yayımlanan Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Raporu’na göre internet kullananlar arasında online alışveriş yapan kişilerin oranı yüzde 39 iken mobil alışveriş yapanların oranı ise yüzde 24” diyen Doğan, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Online perakende toplam perakendenin yüzde 2’lik bir payına sahip. ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İspanya ve İtalya’daki online perakende ortalamasının, toplam perakendenin yüzde 7,1’ini oluşturduğunu görebiliyoruz.”

AKILLI ÜRÜNDE TABLO

Türkiye cep telefonu sahipliğinde yüzde 92’lik bir penetrasyona sahip. Ancak akıllı cep telefonu oranında bu rakamın çok gerisindeyiz. Türkiye’de akıllı cep telefonu sahibi olmayanların oranı yüzde 37. BTK Raporuna göre Türkiye’de 0-9 yaş nüfusu çıkarıldığında 70 milyon mobil abone olduğunu belirten HTC Türkiye Pazarlama

FIRÇASIZ HANELER

Ülkemizde son 1 yılda kişi başı diş macunu tüketimi, sadece ortalama bir adet diş macunu tüpüyle sınırlı. Son 1 yılda 20 milyon hanenin yüzde 70’ine diş macunu girdi. Yani hanelerin yüzde 30’una diş macunu alınmadı.

Normalde kişi başına düşen yıllık diş fırçası tüketiminin 4 olması gerekirken bu rakam ülkemizde 0,8 diş fırçası, yani bir kişi yılda ortalama 1 diş fırçası bile değiştirmiyor. Yine ülkemizde son 1 yılda 20 milyon hanenin yüzde 45’ine diş fırçası girdi. Bu durumda hanelerin yarısından fazlasına diş fırçası girmedi.

ŞAMPUANIN PERFORMANSI

Menstruasyon çağında olan kadın başına yılda 80 hijyenik ped düşüyor. Bu oran, Polonya gibi gelişmiş ülkelerde yaklaşık 2 katına tekabül ediyor. Şampuan kategorisinde yıllık kişi başına düşen şampuan tüketimi ise ortalama 900 ml. Bu tüketim miktarı Rusya ve Suudi Arabistan’daki kişi başına düşen tüketim miktarlarıyla benzer ölçekte. Türkiye’de daha fazla haneye girerek tüketicilerimizin gündelik yaşamlarını iyileştirmek için sürekli olarak pazarı, talepleri ve tüketicilerimizin beklentilerini izliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.