“13 MİLYON KİŞİ SİSTEME DAHİL OLACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - UĞUR ERKAN / ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK GN. MD.

sıralarda geliyor. Türkiye ise yüzde 59 ile dünyada 12’nci sırada yer alıyor.

Akıllı televizyon sahipliğinde Türkiye dünya ortalamasının altında. 22 milyon hanenin yüzde 65’i TV sahibi. Bu da 14 milyon haneye karşılık geliyor. 8 milyon hane yani toplam hane sayısının yüzde 35’inin TV’si yok. TP Vision Türkiye Pazarlama Direktörü Emrah Anlı, özellikle Anadolu’da pek çok yerde tüketicilerin düz ekran denilen PDP, LCD, LED TV’lere geçiş yapmadığını hala tüplü TV kullanmaya devam ettiğini ya da hiç televizyon sahibi olmadığını söylüyor. “2015 yılı sonunda TV sahibi olup Smart TV özellikli ürünleri kullanmayan hane sayısı 5 milyon; bu da toplam 14 milyon hanenin en az 1 TV’si olduğunu düşünerek yüzde 65’inin Smart TV özellikli ürünlere geçmiş olmadığını ortaya çıkarıyor” saptamasında bulunuyor.

Ülkemizde bireysel emeklilik sektöründe ulaşılan büyüklükler, sadece gelişmiş ülkelerle değil, benzer ekonomik büyüklüklere sahip ülkelerle kıyaslandığında dahi çok düşük bir penetrasyona işaret ediyor. Henüz katılımcıların sistemdeki fon tutarı 56 milyar TL. Emeklilik yatırım fonlarının gayri safi yurt içi hasılaya oranı, OECD ülkelerinden Hollanda’da yüzde 159, İngiltere’de ise yüzde 96 iken ülkemizde yüzde 5,5 seviyesinde.

GELİŞİM POTANSİYELİ

Bu oranlara bakarak ülkemiz için büyük bir gelişim potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Düşük penetrasyon seviyesinin gelişmiş ülkelerde de uygulanan iş yeri bazlı otomatik katılım sistemiyle artırılması hedefleniyor. Önümüzdeki yıl hayata geçirilecek otomatik katılım uygulamasıyla 45 yaş altı çalışan nüfusun iş yeri bazlı otomatik katılımıyla bu hedef kitlede penetrasyon seviyesinin yükseleceğini öngörüyoruz.

KADEMELİ KATILIM DÜŞÜK PENETRASYON

13 milyon çalışanın orta ve uzun vadede kademeli bir şekilde sisteme dahil olmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda, kurumlara yönelik pazarlama ve iletişim faaliyetlerine yoğunlaşacağız. Bunun yanı sıra uygulamanın kapsamadığı kitlelere yani gençlere ve ev hanımlarına yönelik diğer segmentlerde de etkin pazarlama iletişim faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

RAKAMLAR DÜŞÜK

Son 10 yılda Türkiye’de özel eğitim sektörü hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Özel okul öğrenci sayısının toplam içindeki payı 2002 yılında yüzde 1,7 iken, bugün yüzde 4’e ulaşmış durumda. Aslında bu da şu anlama geliyor: Bugün toplam öğrencilerin yüzde 96’sı özel eğitim kurumlarına gitmiyor. Peki dünya ortalamalarına göre bu rakam ne ifade ediyor? Doğa Okulları CEO’su Bünyamin Çelikten, özel okullara giden öğrenci oranına yönelik OECD ortalamasının yüzde 10 civarında olduğunu belirtiyor. Türkiye’de büyüme oranının eskisi gibi yüzde 4’lerde kalmayıp en az yüzde 10 düzeyine ulaşması gerektiğine dikkat çekiyor. Özetle Türkiye’de herkesin özel okullara gitmesi beklenmiyor ama en azından toplam öğrenci pastasından yüzde 10’luk pay hedefleniyor.

Turizm son dönemdeki gelişmelere kadar Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörüydü. Geçmiş yıllara göre tatil yapan nüfus oranında da artış gözleniyordu. Bugün gelinen noktaya baktığımızda ise son duruma ilişkin bir rakam ifade edilemiyor. Türkiye’nin en büyük turizm grubu ETS Grubu’nun yetkililerine göre otel ve pansiyon gibi çeşitli konaklama ünitelerinde kalan kişi sayısı yaklaşık olarak 4,5 milyon. Bu oranı çok düşük olarak yorumlayan yetkililer, gerekçesini de şöyle açıklıyor:

“Halkımızın ciddi bir bölümü tatillerini memleketlerinde ya da ailelerinin yanında geçirmeyi tercih ediyor.”

NE YAPIYORLAR?

Belli sektörlerde tüketime henüz dahil olmayan kitleler aslında o sektörlerin en önemli fırsatları olarak görülüyor. Her sektör büyümek için henüz ulaşılamayana ulaşmanın planlarını yapıyor. Örneğin bankacılık sektöründe DenizBank, daha önce hiç kredi kullanmayan tüketicilere özel kampanyalar düzenliyor. DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “Hoş Geldin Kredisi kampanyamızla daha önceden DenizBank’tan ihtiyaç kredisi kullanmamış müşterilere, uygun faiz oranlı kredi seçeneklerimizden yararlanma imkanı sağlıyoruz” diyor. Aksigorta, henüz tüketime katılmayan Y kuşağına odaklanıyor. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, yaptıkları araştırmalarla bu kuşağın beklentilerini ortaya koymaya çalıştıklarını söylüyor. “Örneğin elektronik cihaz sigortası ve mobil aletler gibi bu kuşağın doğrudan etkilendiği cihazlara yönelik çalışmalarımız var” diye konuşuyor.

Şekerbank, bankacılık hizmetleriyle tanışmamış kesimlere ulaşmak için mikro finansman kredilendirme modelini uyguluyor. Şekerbank Strateji ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Aybala Şimşek, mikro finansman projesinin 2015 yılında başlayan yeni fazıyla son 1,5 yılda yüzde 24’ü kadın olmak üzere 240 kişiyi ilk kez bankacılıkla tanıştırdıklarını açıklıyor.

BÜNYAMİN ÇELİKTEN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.