MOTİVASYONU YÜKSEK KİTLEYE DİKKAT

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - MUSTAFA BÖLÜKBAŞI KANTAR MEDIA CONSUMER INTELLIGENCE

TÜKETMİYORLAR

Her yıl Türkiye kent nüfusundan 15 yaş ve üzeri 15 bin farklı tüketiciyle gerçekleştirdiğimiz TGI Türkiye Araştırması 2016 bahar verilerine göre Türkiye’de hala hiç diş fırçası ya da deodorant kullanmayan önemli bir kitle bulunduğunu görüyoruz. Erkeklerin yüzde 9’u, kadınların ise yüzde 7’si diş fırçası kullanmıyor.

EVDE YİYORLAR

Deodorant kullanmayan erkeklerin oranı yüzde 46 iken kadınlarda bu oran yüzde 43. Son bir yıl içerisinde uçak yolculuğu yapmayanların oranı yüzde 91 iken tatile gitmeyenlerin oranı yüzde 82. Türkiye 15 yaş ve üzeri kent nüfusundan tüketicilerin yüzde 58’i geçtiğimiz 1 yıl içerisinde restoranda hiç yemek yememiş.

DİJİTALE KAYIŞ

Dergi, radyo ve gazete tüketmeyenlerin oranı önemli ölçüde artıyor. Buna karşılık internet kullanmayanların oranında altyapı yatırımlarının etkisiyle istikrarlı bir azalma gözlemliyoruz. Ancak 2016 verilerine göre yüzde 33’lük bir kesimin hala internette ve sosyal medyada olmadığını bir köşeye not edelim.

İMKANLARI KISITLI

Türkiye gibi ülkelerde üst sınıflar değil ama orta sınıflar ve özellikle alt orta sınıflar nezdinde ev sahibi olmak, kendini güvende hissetmek açısından çok önemli. Bu açıdan C1 ve hatta en büyük sosyo-ekonomik statü grubunu temsil eden C2 büyük önem taşıyor. İnşaat sektörünün orta sınıflara daha fazla eğilmesi gerekiyor. Ama sadece inşaat değil. Markaların yalnızca erkekler, 20 yaş ve üzerindekiler ve AB grubundakilerle konuştuğu dönemler artık geride kaldı. Günümüzde kadınlar, alt orta sınıf ve çocuklar gibi imkanları kısıtlı, ancak tüketim motivasyonları yüksek tüketiciler daha fazla dikkate alınmalı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.