GE TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO’SU

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ORTAĞIM

29 yıldır evliyim ve 28 yaşında bir oğlum var. Eşim AHMET, göğüs kalp ve damar cerrahı. Çok sorumluluk isteyen bir işi var. O yüzden en büyük destekçim, arkadaşım, ortağım, eşim olmuştur. Bu çok önemli bir şans. Mesleki tatmin konusunda sıkıntı yaşamasam da daha fazla sosyalleşmek ve daha iyi şartlarda çalışmak üzere eşimin yönlendirmesiyle ilaç sektörüne girdim.

TEKLİF

Başarılı bir kariyerim oldu ve yine eşimin büyük desteğiyle üniversiteye dönüp iş idaresi konusunda master derecesi aldım. 40 yaşına geldiğimde, GE’den önce çalıştığım şirketin küresel merkezinden Paris’te çalışmak üzere teklif gelince eşim önce ‘Senin için çok önemli bir görev, ben de bir süre yabancı dil öğrenirim, gidelim’ dedi. Daha sonra vizeler geldiğinde eşimin yalnızca turist vizesi için başvurduğunu öğrendim.

İKİ SÖZ

Ahmet, durumu şöyle açıkladı: “Türkiye’de kalmak istediğimi söyleseydim gitmezdin. İki şey için sana söz veriyorum. Bir, her hafta sonu yanına geleceğim. İki, hiçbir zaman Paris’e gittin diye sitem etmeyeceğim.” Bu yüzden eşim en büyük desteğim diyebilirim. Onun sayesinde hem başarılı bir kariyer hem de iyi bir aile ortamına sahip olarak bugüne geldim. Partneriniz kariyerinize sizin kadar önem vermezse bunu başarmak çok zor.

DENGE

Çocuğumuzu da aynı şekilde yetiştirdik ve bu konuda çok iyi eğittik. Hiçbir zaman bana yük olmadı, hep kendi yükünü taşıdı. Çalışan bir kadın olmanın kendine göre sorumlulukları, zorlukları var. Çünkü her seçim bir vazgeçiştir. Bunu bilerek, hazırlıklı olarak, ödeyeceğim bedelleri kendim seçtim ve hayatımı planladım. Bu dengeyi olabildiğince tuttum; kaçırdığım zaman da geri dönüp kaçırdığım yerleri yeniden yakaladım.

CANAN ÖZSOY

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.