TÜRKİYE BÜYÜK VERİDE LİDER OLACAK

Capital (Turkey) - - TEKNOLOJİ -

şirketlerin müşterilerinden 1 veya 2 milyon gibi değil 100 veya 500 milyon gibi sayılarla bahsediyoruz. Tarihsel olarak bir şirketle iş yaptığınızda şirket sizin hakkınızda pek bir şey öğrenemezdi ama Amazon, Google veya Facebook gibi şirketler siz ekrana dokunur dokunmaz hakkınızda ne gibi sorular sorduğunuz, nasıl ürünler istediğiniz, ne satın aldığınız, ne kadar para ödediğiniz gibi bilgileri edinmeye başlıyor. Değişen şey bu… Büyük verinin global büyüklüğü nedir? Bunun iki boyutu var. İlki şu: Amazon, Google, eBay ve Facebook gibi çok büyük şirketler eğer büyük veri olmasaydı var olmazdı. Büyük veriden para kazananlar onlar. İşleri hangi ürünlere baktığınızı, hangi reklamlarla ilgilendiğinizi ve hangi ürünleri satın alacağınızı anlamaya çalışmak. İkinci boyutunda ise büyük teknoloji ekipmanı üreticileri var. IBM, Oracle ve Microsoft gibi şirketler bu konseptin reklamını yapmaya karar verdiler. Bunun nedeni de büyük veri için çok büyük teknolojik yatırım gerekmesi ve bunun da bahsettiğim şirketlerin lehine olması.

Büyük veriyi en çok hangi sektörler kullanıyor?

E-ticaret şirketlerinin işi bu, kullanmaktan başka bir çareleri yok. Ben bankacılık, perakende ve medya olmak üzede üç ana sektörde çalışıyorum. Tecrübeme göre bu üçü arasında büyük veriyi en çok medya şirketleri, sonra perakendeciler daha sonra da bankalar kullanıyor. Nedeni şu, benim Financial Times olduğumu düşünün, geçmişte gazetemi basardım ve satardım ama gazeteyi alanların gazeteyi gerçekten okuyup okumadıklarına, okuyorlarsa hangi sayfaları okuduklarına, hangi konularla ilgilendik-

VERİMLİLİK ÖNEMLİ

Eğer gelişmekte olan bir ülkeyseniz ve hangi hizmetleri verimli bir şekilde sunmanız gerektiğini anlamaya çalışıyorsanız, örneğin ulaşım, temassız bir kart kullanmak ve insanların davranışlarını anlamaya çalışmak sizin için faydalı olacaktır. Veya tüm hasta vatandaşlarınızın bilgisini birleştirebilirseniz bu, kuşkusuz ekonominiz için faydalı olacaktır.

MALİYET AZALIYOR

Ayrıca bu hizmetleri daha ucuza vermenize de yardımcı olacaktır. Eğer doktora gidemiyorsanız doktorla bir Skype görüşmesi yapabilirsiniz. Ek olarak bizim nabzımızı ve kalp ritmimizi devamlı takip eden giyilebilir araçlar var. Örneğin bir doktor artık benim nabzımı uzaktan görebilir, bunun için beni fiziksel olarak muayene etmesine gerek yok.

KALİFİYE ÇALIŞAN FARKI

15-16 yıl Türk bankaları ve Turkcell’le çalıştım. Batı ülkelerinde ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde de çalıştım, çalışanlar çok kalifiye ve eğitimli. Ayrıca daha motiveler. Turkcell’deki tecrübeme göre de her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. O dönem birçok Batı şirketinden çok daha ileride olduklarını gördüm.

ŞİRKETLER HIRSLI

Ayrıca Türk bankaları için de aynı şeyi söyleyebilirim. Tecrübeme göre Türk şirketler birçok başka ülke şirketlerine göre çok daha hırslı diyebilirim. Yani Türkiye bence kesinlikle bu konuda lider olacak. Turkcell ve Migros gibi şirketlerin zaten çok iyi birer büyük veri kullanıcısı olduğuna inanıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.