İ

Capital (Turkey) - - KAYNAKLAR -

catların anası ihtiyaçlardır. Yıllarca süren kuraklıklardan sonra Kaliforniya eyaletindeki San Diego kenti ciddi bir gereksinim içindeydi. 1900 ila 1916 yılları arasında bu şehre nadiren yağmur suyu düşmüştü ve belediyenin su rezervleri neredeyse bomboştu. Belediye meclisi çaresizlik içinde “yağmur yağdırıcı” Charles Hatfield’e kendi yağmur yağdırma yöntemiyle dertlerine çözüm bulması için 10 bin dolar önerdi. Hatfield’in Ocak 1916 tarihinde çalışmaya başlamasının ardından şehirde 20’nci yüzyılın en feci sellerinden biri yaşandı. Ölüm tehditleri alan Hatfield, şehri terk etmek zorunda kaldı ve belediye meclisi de başka su kaynakları arayışına girdi. 1946 yılının sonlarında San Diego, Güney Kaliforniya’nın Merkezi Su Dağıtım Ağı’na dahil oldu ve bu şekilde Colorado Nehri’ne erişebilir duruma geldi.

Yakın tarihli ABD kaynaklı bir araştırmanın* yazarlarına göre pahalı su ithalatı o günden bu yana San Diego’nun su yönetiminin temel direklerinden biri oldu. Bu şehrin suyunun beşte dördü Colorado Nehri ve Bay-Delta’sından geliyor. Su bu şehre su kemerleri aracılığıyla naklediliyor. Bu şiddetli bağımlılığın sonuçları ise daha şimdiden öngörülebilir halde. BÜYÜMENİN ÖNÜNDEKİ ENGEL Peki gelecekte şehirler suyu nereden alacak? Şehirler bundan 20 veya 50 yıl sonra kendi sakinlerinin içmek, yemek yapmak, yıkanmak ve hijyen için yeterince su bulmasını nasıl sağlayacak? Su aynı zamanda bir güvenlik meselesi, çünkü yangınları söndürmek için suya ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca su, ürünlerin imalatı ya da makinelerin ve tesislerin çalıştırılması gibi endüstriyel kullanımlar için de gerekli. İşler durumda olan su ve kanalizayon sistemleri olmaksızın ekonomik kalkınma tehlikeye girer. Global ekonomik büyümenin yüzde 80’inde şehirlerin payı olduğu tahmin ediliyor. Bu yüzden kentlerde su sıkıntısının maliyeti fevkalade yüksek olabilir. 2007 yılında Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir araştırmanın ortaya çıkardığına göre örneğin Çin’de artan su sorunları ülkenin yıllık gayri safi milli gelirinin yüzde 2,3’üne maloluyor.

Bu korkunç bir meydan okuma. Su uzmanı Anders Berntell, 2011 yılında İsveç Stockholm’de yapılan Dünya Su Haftası katılımcılarını şöyle uyarıyordu: “Biz artık birçok şehirde

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.