SEÇİM NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

1Pazarlama 2Ankete 3Capital 4Anketindünyasının önde gelen isimlerinin önerileriyle, 2016’daki pazarlama faaliyetleriyle öne çıkan 61 kişilik aday listesi belirlendi. dönüştürülen aday listesi, Türkiye’nin pazarlama konusunda önde gelen yöneticilerinden oluşan geniş bir kitle tarafından, web ortamı üzerinde oylandı. CMO Club üyelerine de en beğendikleri ilk 5 pazarlama yöneticisi için kendileri ve grupları dışındaki adayları seçme şartıyla oy kullanma şansı verildi. katılımcılarına, “2016 yılında başarılı bulduğunuz ilk 5 pazarlama yöneticisini önem sırasına göre işaretleyiniz ve seçimlerinizin yanındaki kutuya ‘Bu ismi neden başarılı bulduğunuzu’ kısaca yazınız” denildi.

5Anket 6Toplamkatılımcılarına, kendi adaylarını ekleme hakkı da tanındı. (“diğer” seçeneğiyle) 119 geçerli oyun kullanıldığı anket, ağırlıklı puan ortalaması kullanılarak değerlendirildi ve 2016 yılının en başarılı 30 pazarlama yöneticisi belirlendi. layan pazarlama profesyonelleri, 2017 stratejilerine dair soruları da yanıtladılar.

Anket kapsamında yöneltilen “2017’de pazarlama stratejinizde nelere ağırlık vereceksiniz” sorusunun yanıtı, CMO’ların yeni yıl ajandasını net biçimde ortaya koymuş oldu. CMO’lara “2017 pazarlama stratejinizde ağırlık vereceğiniz ilk 5 konu nelerdir” diye sorduğumuzda ortaya çıkan sonuçlara göre 2017 pazarlama stratejisinde ağırlık verilecek ilk konu yüzde 14,1 ile “marka” olacak. Onu, toplam ağırlıklı puanlardan yüzde 13,3 pay alan “yeni ürünler” ve yüzde 13,1 payla “gelir artışı” izleyecek. Yenilikçilik, reklam, CRM ve fiyatlama konuları ise CMO’ların 2017 ajandasında öne çıkması öngörülen diğer başlıklar.

REKABET ODAKLI DEĞİŞİM

2017’de gözlenecek önemli değişimlerden biri pazarlama bütçelerinde olacak. Tasarruf ve verimliliğe odaklanacak şirketlerin bu tavrı, CMO’ları da daha eli sıkı olmaya itecek. Uzmanların görüşleri de bu yönde. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Selçuk Tuzcuoğlu, “2017’de ekonominin lokomotif sektörleri başta olmak üzere birçok işkolunda sıkıntılar artabilir. Bu da rekabetin artacağı, pazarlamaya düşen görevin önem kazanacağı anlamına geliyor” diyor ve ekliyor:

“Ciroların düşme ihtimali, maliyetlerin daha yakından izlenmesini gerektireceği için kanımca şirketler açısından maliyet düşürücü arayışlar daha yaşamsal bir konu haline gelecek. Pahalı ve verimsiz reklam yöntemleri yerine daha ucuz ve etkili reklam yöntemleri öne çıkacak.”

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Pirtini de aynı fikirde. 2017’nin kritik bir yıl olacağını belirten Pirtini, ekliyor:

“2017’de şirketlerin pazarlama stratejilerini yeniden şekillendirdiği bir yıla tanıklık edeceğiz. Pazarlama 4.0 yaklaşımının temelinde gelenekselden yeni medyaya geçiş,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.