BANKALARIN GÜNDEMİ TEKNOLOJİ

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

KİŞİSEL ÇÖZÜMLER

Akbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu, 2017’de dijital ve sosyal ağlardaki iletişimi güçlendireceklerini belirtiyor ve ekliyor: “Kişiselleştirilmiş teklifler 2017’de daha fazla ön plana çıkacak. Banka kartımız Neo’ya daha fazla odaklanmayı planlıyoruz. Hem yapacağımız iletişim hem kampanyalarda bu tarafa ağırlık vereceğiz. Geleneksel kitle iletişimleri yerine müşterilerimizin kendi yönetimlerindeki mecralar üzerinden onlara ulaşacağız.”

SOSYAL MEDYA ETKİSİ

Garanti Bankası Genel Müdür Vekili Onur Genç, “Önceliğimiz müşteri memnuniyeti, teknoloji ve tüketici faydası” diyor ve şöyle devam ediyor: “Dijital kanallarda daha aktif olmak önceliklerimiz arasında. TV’nin gücünü unutmamak gerekli tabii ki. Sosyal medyada çok önemsediğimiz bir alan. Kullandığımız iletişim materyallerini de yine sosyal medyanın doğasına uygun şekilde yeniden tasarlıyoruz.”

BÜYÜK VERİ KRİTİK

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “2017 pazarlama stratejilerimizin temelinde, dijital deneyim ve dijital temas noktaları yer alıyor” diyor ve ekliyor: “Pazarlama stratejimizin odağına dijital dünyayı koyuyoruz. Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak bir çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. ‘Büyük verinin gücünden azami ölçüde yararlanabilmek, süreçlerimizi basitleştirmek ve etkili işbirlikleri geliştirerek İş Bankası ekosistemini kurmak, önceliklerimiz arasında.”

n11 CMO’su Bilgen Aldan Albayrak’ın yorumları şöyle: “Tüm pazarlama planımızı mobili odak alarak kurgulayacağız. Tüm dijital performans kanallarında, sosyal medyada ve gerçek zamanlı birebir iletişimde Türkiye’nin en iyi performans gösteren markası olacağız. Bunu yaparken de daha iyi Googleca, Facebookça, emailce konuşacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.