“MATRİS YAPIYA GEÇTİK”

Capital (Turkey) - - ORGANİZASYON - MEHMET ALİ BERKMAN AKKÖK HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ

ARÇELİK ÖRNEĞİ

1994-2001 yılları arasında Arçelik’in genel müdürlüğünü yaptım. Bu dönemde Arçelik’in 4 fabrikası, yurt içi ve yurt dışında 4 bin civarında servis ve bayi teşkilatı bulunuyordu. Dikey organizasyon yapısıyla içinden çıkılamaz bir durumdu. Çok büyük zaman kayıpları, yüksek maliyetler, verimsizlik doğuruyordu.

“13’TEN 5’E DÜŞTÜ”

Arçelik’te genel müdürlük yaptığım dönemde şirketin 13 kademeli dikey organizasyon yapısını 5 kademeye düşürdük. Yatay organizasyon prensipleri ve matris yapıyla Arçelik dünya çapındaki atılımını, Ar-Ge’siyle özgün üretimini gerçekleştirme başarısını gösterdi.

“DOWAKSA’DA UYGULADIK”

Matris yapı mali işler, finans, satış-pazarlama, Ar-Ge, satın alma, servis, İK ve kurumsal iletişim gibi merkezi hizmetlerin yatay olarak yerel ve uluslararası tüm üretim birimlerine götürülmesi ve üretim birimlerindeki kademe sayısının da fabrika müdüründen işçi seviyesine kadar 5 kademeden oluşması anlamına geliyor. Bugün benzeri yapıyı Akkök Grubu’nda ABD’li Dow Chemical ile Aksa’nın kurmuş olduğu yüksek teknoloji içeren karbon elyaflı kompozit malzeme üretimi DowAksa şirketinde gerçekleştirdik.

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, organizasyon yapısını değiştirirken karşılaştıkları sorunları yeni genel müdürle görüşerek ve ekibi ikna ederek aştığını belirtiyor. Trendyol Yönetim Kurulu Başkanı Demet Mutlu ise “Yatay organizasyon modeline geçerken dikkat edilmesi gereken konu kurum kültürü. İletişim ve takım çalışmasını yapı taşlarında barındırmayan, ego odaklı bir kültürde yatay modellerin başarılı olması zor” diyor.

Korn Ferry Hay Group Genel Müdürü Gökhan Toğrul, matris yapıların kağıt üzerinde çok iyi göründüğünü ancak bunları verimli kullanmak için farklı liderlik özelliklerine sahip olmak gerektiğini söylüyor. Toğrul, “Liderler matris yapıların gerektirdiği yetkinliklere uygun değil ise matris yapılar hızla kaosa dönüyor” diyor.

KARMA MODELİ TERCİH EDEN DE VAR

Dikey, yatay, matris, fonksiyonel organizasyon modeli derken bunların 3’ünün veya 4’ün birarada kullanıldığı karma modellere de ilgi var. LC Waikiki, Penti, Yıldırım Group organizasyon yapısı olarak dikey, yatay, matris ve holakratik olmak üzere 4 temel organizasyon yapısının 2 ya da 3’ünü bir arada kullanılabildiği karma yapıları kullanıyor.

Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, organizasyon yapısı olarak “Hem dikey hem yatay model kullanıyoruz” diyor. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük organizasyon yapılarının karma olduğunu belirtiyor. Küçük, “Bazı yerde dikey, bazı yerde yatay ve matris organizasyon yapısını kullanıyoruz” diye konuşuyor.

Yönetim Danışmanı Mehmet Eronat da son dönemde karma organizasyon yapılarının daha fazla tercih edilmeye başlandığını, gelecekte bu trendin artacağını belirtiyor. Eronat, “Şirketler çalışan ya da şube sayısının fazla olduğu operasyonel fonksiyonlarını daha kolay kontrol edebilmek için hiyerarşinin ve kontrol mekanizmalarının kullanıldığı dikey organizasyon modellerini tercih ederken, yüksek nitelikli bilgi ve proje bazlı çalışma sistemleri gerektiren süreçlerin yürütüldüğü fonksiyonlar için yatay ya da matris organizasyonları tercih ediyorlar” diyor.

Yaptığımız anket de önümüzdeki dönemde şirketlerin organizasyon yapılarının dikey, yatay, matris ve holakratik yönetim modellerinin bir arada kullanıldığı karma yapılara kayacağını gösteriyor. Organizasyon Değişim Anketi’ne katılan CEO’ların yüzde 44,4’ü gelecekte kullanacakları organizasyonun karma olacağını belirtirken yüzde 22,2’si matris yapıya, yüzde 19,4’ü ise yatay organizasyon yapısına geçeceğini söylüyor.

DEMET MUTLU

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.