“HİÇBİR ZAMAN İŞ YAŞAM DENGESİNE İNANMADIM”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

GOAL21 diye tabir ettiğimiz stratejiyi açıkladık. Bu stratejinin harflerinin anlamı şöyle: G-Goya yani Murat Ülker’in de benimsediği ‘Gez oturma yerinde artık’ diye özetlediği yönetim yaklaşımı, O-0 defect (hata), A-Alignment (Amaç birliği), L-Leadership (Liderlik), 2-2’nci, 1-1’inci demek. Peki GOAL21 tam olarak ne işe yarıyor? İki şey yapıyor. Birincisi, amaçlarımızın kökeni olan mutluluğu her ısırıkta sağlamak. Her ısırıkta mutluluk, şirketin en temelinde yatan şey. Bu şirketi kuranları düşünürseniz, mutluluk teması devam ettireceğimiz en önemli konulardan biri. Bu müşteri mutluluğu, faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz yerlerdeki toplum ve çalışan mutluluğu demek.

GOAL21’in ikinci büyük hedefi ise mutluluğu ve kültürü yaratmak için amaç ve araçları belirlemek. İş perspektifinden bakıldığı zaman pladis dünyanın en hızlı büyüyen bisküvi, şekerleme ve çikolata şirketi. Kimse 3’üncü olmak istemez. Biz birinci ya da ikinci olmak istiyoruz. GOAL21’in hedeflerinin içinde bu da var.

Ajandam, yönetici ekiple beraber vizyon oluşturmanın yanı sıra aynı zamanda bu vizyona nasıl ulaşacağımızla da ilgili. GOAL21 bununla ilgili. Örneğin G-Goya: müşteriyi anlamak, pazarı anlamak, pratikten öğrenmek...

0-sıfır hata: Eğer Murat Ülker’i dinlediyseniz,

BÜTÜNLEŞME VAR

Çalışan bir kadın olarak bu iş yaşam bütünleşmesi benim için de çok önemli. Ben hiçbir zaman işyaşam dengesine inanmadım. Bence iş yaşam bütünleşmesi vardır. Hayatta kadın ya da erkek olsun sizin hızla yükseldiğiniz ya da hızla aşağı indiğiniz zamanlar olabilir.

EVDEN DE ÇALIŞABİLİRSİNİZ

Şirketlerin insanların hayatlarında bazı periyotlarının olduğunu bilmesi gerekiyor. İş yaşam bütünleşmesinde, bizim bu konuyla ilgili çok uygulamamız var. Teknolojinin de el verdiği sürece iş-yaşam bütünleşmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ofisimizin olması güzel ancak isterseniz evden de çalışabilirsiniz.

ESNEK OLMAK

İş-yaşam bütünleşmesi aynı zamanda kültürel normlarla da ilgili. Türkiye Nijerya’dan, Nijerya Amerika’dan farklı o da İngiltere’den farklı... pladis Amerika’daki iş yaşam bütünleşmesiyle, pladis Türkiye’ninki birbirinden farklı. Gelecekte iş-yaşam bütünleşmesi konusundaki uygulamaların daha tutarlı olmasını bekliyorum. Başarılı olmuş iş kadınlarına sorarsanız şirketlerin bu konuda esnek olmalarının önemli olduğunu söyleyeceklerdir. Bu konuda global standart olması çok önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.