DOĞAL REKLAMIN HEDEFİ NE OLMALI?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ROIya da yatırımın getirisi aslında reklamların ve reklam kampanyalarının çoğunda aşırı abartılıyor. Çünkü reklamına göre değişir. Elinizde yıllardır piyasada isim yapmış istikrarlı bir marka olduğunda çeşitli reklamcılık yaklaşımlarının başarısını ölçmek çok kolaydır. Bir başka ifadeyle onun ROI’sinin ölçümü çok kolaydır.

Ancak piyasaya çıkalı çok olmamış yeni bir markayı ele alalım. Örneğin Tesla. Tesla’nın ilk 10 yılındaki satışları 10,1 milyar dolardı ama zararı 2,3 milyar doları buluyordu. Şayet istikrarlı bir mazisi olan mevcut bir

SORU:Sektörde doğal reklamcılık artıyor. Sektör açısından doğal reklamcılığın önemi nedir? Gelecekte nasıl olacak?

Tümreklamların aslında “doğal” reklam olması gerekir. Yani reklamın içinde yer aldığı web sitesinin şekline ve işlevine uygun olması şarttır. Aynısı yazılı basın için de geçerlidir. Burada içerikteki editoryal malzemeyle bire bir aynısı gibi görünmesi gerektiğini kastetmiyorum. İçeriğin, potansiyel müşterilerin bir reklamın bir haber veya makaleymiş gibi görünüp aslında reklam yaparak kendilerini aptal yerine koyduğunu düşündürtmeyecek kadar farklı görünmeli. Ancak web sitelerindeki içerikle “tam uyumlu” hissi veren reklamlar hazırlamanın pek çok nedeni var. Okuyucular için haberden reklama ve tekrar reklamdan habere geçmek çok kolay.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.