B

Capital (Turkey) - - FİNANS -

ankacılık sektörü, 2016 yılını kredilerde yüzde 14 büyümeyle kapatacak gibi görünüyor. Özsermaye kârları da ilk 9 aylık verilere paralel yüzde 12 oranıyla yılı tamamlayacak.

2017 ise daha zorlu bir yıl olacak. Özel sektör yatırımlarının son 10 çeyrektir yok denecek kadar az olması, oynak kur ve faiz ortamı bu beklentiyi güçlendiriyor. Bankacılık danışmanı Mehmet Sönmez, 2017’de kredilerde yüzde 12 gibi bir büyüme beklendiğinin altını çiziyor.

Bu yeni ortamda bankalar için düşük risk profilleri ve sağlam müşteri tabanıyla kurumsal ve ticari bankacılık öne çıkıyor. Bankacılık danışmanlarından Tunç Akyurt, kurumsal kredilerin 2016’daki lokomotif olma trendinin 2017’de de süreceği görüşünde. Ama tabii her banka, KOBİ ve bireysel bankacılıktaki paylarını rakiplerine kaptırmamak için farklı planlar da yapmıyor değil. İşte 12 bankanın 2017 büyüme planları…

“DENGELİ GİDECEĞİZ”

“Basel III ile gelen sermaye kısıtları ve bankacılık sektörünün likidite, penetrasyon seviyeleri düşünüldüğünde 2017’de sektörün kredi büyümesinin 2016’ya paralel gerçekleşeceğini düşünüyorum” diyen Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın, 2017 yılında potansiyel taşıyan alanları şu sözlerle anlatıyor:

“Şirket kredilerinin lokomotif segment olacağını düşünüyoruz ve büyüme potansiyelinin önümüzdeki dönemde süreceğini öngörüyoruz. Şirket kredilerinde şu an yaklaşık yüzde 54 olan penetrasyon oranı,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.