QNB FİNANSBANK GENEL MÜDÜRÜ “TÜZELDE QNB’NİN GÜCÜNÜ KULLANACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

PLAN KASIM SONUNDA

Henüz 2017 hedeflerimizi belirleyemedik. Bireysel bankacılık alanında krediler ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırması, fiyat farklılıkları, kredi kart taksitlerinin esnemesi gibi etkenler, bu alanda stratejileri hemen değiştirebiliyor. Konut kredilerinde son dönem en çok bizim bankamız satış yaptı. Bu, çok arzu ettiğimiz bir şey değildi, satış politikamız değildi. Kasım sonu gibi 2017 yılını daha net göreceğiz, normalleşme olur. Gelecek yıl sektörde krediler yüzde 10-13 arası kesinlikle büyür. Yerinde saymaz, hiçbir bankanın aynı yerde durma şansı yok. Ama piyasada kredi talebinde azalma var, bizim yani bankaların iştahında değil. Zi raat Bankası da sektör kadar büyür. Bu dönemde KOBİ’lerin sıkıntıya girmesi kadar doğal bir şey yok. Kim güçlüyse o daha çok ayakta kalır.

HEDEFLER

2017’de sektör için yüzde 13-15 kredi büyümesi öngörüyoruz. Sektörün üzerinde yüzde 1720 arası büyüme hedefliyoruz. Tüm alanlarda sektör büyümesinin üzerinde büyüme hedefliyoruz. Kurumsal ve ticari kredilerde daha fazla, KOBİ kredilerinde nispeten daha az olmak üzere toplam tüzel bankacılıkta yüzde 20’nin üzerinde büyüme hedefliyoruz.

BİREYSEL YERİNDE SAYMAZ

Bireysel bankacılıkta sektörün üzerinde büyüme hedefimiz olsa da bu alanda tüzel bankacılığa göre büyümemizin daha yavaş olmasını planlıyoruz. Buradaki kârlılık dinamiği dışında temel neden, mevcutta bilançomuzda bireysel kredilerin payının sektör ve rakiplere oranla daha fazla olması. Kredi kartı ve bireysel kredilerde sektörün yüzde 10’un biraz altında büyüyeceğini öngörüyoruz. Biz de yüzde 10 büyüme hedefliyoruz.

HÜSEYİN AYDIN TEMEL GÜZELOĞLU

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.