S

Capital (Turkey) - - FİNANS -

ektöre giren son oyuncu, hareketlenen katılım bankacılığında kurulan ikinci kamu bankası Vakıf Katılım oldu. Banka, şubat ayında faaliyete geçti ve kasım ortasında 2,9 milyar TL aktif büyüklük, 1,8 milyar TL toplanan fon ve 1,9 milyar TL kullandırılan fona ulaştı. Bankanın ilk yılı daha fazla fon toplamak adına güçlü bir şubeleşme çalışmasıyla geçiyor. Öncelikle Anadolu’nun büyük şehirlerinde müşteriyle buluşan Vakıf Katılım, 3 yıl içinde 100 şubeye ulaşmayı planlıyor.

Bankanın odak noktası ise net. Vakıf Katılım Genel Mürürü İkram Göktaş, KOBİ bankası olmak istediklerini ve riski tabana yayarak bu alanda ilerleyeceklerini söylüyor.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş ile yeni kurulan bankanın oyun planını, katılım bankacılığının geleceğini konuştuk:

Şubatta faaliyete geçmiş bir bankanın yönetimindesiniz. İlk yıl performansınızı nasıl yorumluyorsunuz?

Göreve geçtiğimiz yıl ekim ayında başladım. Hızlı satın almalar ve eleman alımları sonrası 2 Şubat’ta bankayı, bütün bankacılık sistemi dahil hazır hale getirdik. Ardından 17 Şubat’ta BDDK’dan faaliyet izni aldık. 3 ay gibi kısa bir sürede tüm izin işlemlerimizi tamamladık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.