“2017’DE KATILIM YÜZDE 20 BÜYÜR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

JEOPOLİTİK KONUM BELİRLER

Moodys’in kararı ekonomiyi etkilemedi ama ileriye dönük etkileyecek. Biz yine de büyürüz, 3 yıl önce ülkenin notu “yatırım yapılabilir” değildi, daha çok büyüyorduk. Büyümeyi jeopolitik konum belirleyecek. 2017’de bankacılıkta yüzde 15 kredi büyümesi yakalanır. Katılım bankacılığı daha fazla büyür. Son 2 yılda içsel sıkıntılar oldu. Giden banka arındırıldığında yine katılım bankalarında iyi bir büyüme var. 2017’de de yüzde 20 kadar büyüme gelir. Kamu katılım bankaları daha hızlı büyür.

EL KONULANLAR SATILMALI

15 Temmuz sonrası tüm bankalar, yabancılar dahil aynı yönde hareket etti, müthiş duruş sergilendi. 15 Temmuz sonrası el konulan şirketlerle ilgili sorun mutlaka ilerleyecek. Burada TMSF’nin tavrı ve hızı çok önemli. Eldeki şirketleri hızla satmaları lazım. TMSF Türkiye’nin en büyük holdingi oldu, portföyündeki kıymetli şirketler tedarikçileri, bayileriyle ciddi bir kesimi etkiliyor. Hızlıca normalleşme adımları atılması lazım. Doğru insanlara, işleri büyütecek kişilere satmak gerekiyor.

YENİ ÜRÜN GELİŞTİRMELİYİZ

TL fon toplamada sektörde sıkıntı var. Katılım bankalarının çalışma prensipleri nedeniyle stabil dönemlerde bu sıkıntı oluyor. Rekabet edemiyoruz. Yeni enstrümanlar geliştirmemiz lazım. Konvansiyonel yöntemlerle baş etmemiz mümkün değil. Stabil dönemlerde zorlanıyoruz. 2017’de de bu devam eder. Faizsiz bankacılık üst kurulunun en önemli maddelerinden biri yeni enstrümanlar geliştirmek, çalışmalar yapılıyor. Hazine, Merkez Bankası ve Katılım Bankaları Birliği birlikte çalışıyor. Sağlıklı türev ürünler geliştirmemiz lazım ki büyüyebilelim. Malezya örneğinde büyüme, altyapı yatırımlarının menkul kıymetleştirmesiyle geliyor. Türkiye’de de ciddi altyapı yatırımları var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.