Rekor kârlar sürecek mi?

Capital (Turkey) - - FINANCE SUITE -

atılım bankacılığındaki hareket, diğer faizsiz finans alanlarına da yarıyor. Yeni tanınmaya başlayan katılım sigortacılığı, büyüme gösteren bu alanlardan. Uluslararası finans piyasalarında tekafül olarak adlandırılan bu alan, her yıl yüzde 15-20 oranında büyüyor. Türkiye’de de 2017 yılında yüzde 25 büyümesi beklenen bu alanı Katılım Sigortacılığı Derneği Başkanı ve Neova Genel Müdürü ÖZGÜR BÜLENT KOÇ ile konuştuk: PAYI ARTIYOR “Aslında katılım sigortacılığı primlerini iki gruba ayırmamız gerekiyor: Tam katılım çalışan şirketlerin üretimi ve kısmi tekafül çalışan şirketlerin primleri. Kısmi tekafül çalışan şirketlerin verilerinde katılımın payını ayrı olarak gösterilmediği için tam bilgiye sahip değiliz. Şu an için bir hayat dışı yani biz ve bir de hayat ve emeklilik alanında olmak üzere 2 tam katılım şirketi mevcut. Tam katılım şirketlerinin yaptıkları üretimde son yıllarda hızlı bir yükseliş söz konusu. Hayat dışı sigortacılıkta eylül sonu verilerine göre katılım sigortalarında 675 milyon TL’lik prim üre-

Bankacılıkbu yılın 9 ayında 2015’in aynı dönemine göre yüzde 55 civarındaki artışla 28 milyar 906 milyar lira kâr yazdı. Peki bu trend devam edecek mi? Banka analistleri ile kâr getiren noktaları ve yıl sonu için tahminlerini konuştuk: YÜZDE 25 BÜYÜR Ben iyi büyüme trendinde olan katılım sigortacılığının büyümeye devam edeceğini düşünüyorum. Bu büyüme, mevcut şirketlerin verimli yönetilmesiyle ve yeni oyuncuların da piyasaya girmesiyle ivme kazanacak. Bu alanla yeni oyuncuların ilgilendiğini ve bunların yabancı sermayeli olduklarını da biliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde 2-3 yeni şirketin bu alanda faaliyete başlayacağını öngörebiliriz. 2017’de de prim büyüme oranını yüzde 25 tahmin ediyoruz. 5 yılın sonunda yüzde 100’ün üzerinde büyüme hedefliyoruz. Neova Sigorta olarak bizim farklılığımız sigortacılık işini katılım prensiplerine uygun bir hale getiren bir sistemimizin olması. Müşteriye yansıyan yüzüyle, yani teminatlar, hasar ödemeleri, anlaşmalı servislerde diğer şirketlerle aynı hizmetleri veriyoruz. Mevcut durumda trafik, kasko ve yangın ürünleri en çok tercih edilenler.” YÜZDE 35 ARTIŞ Banka analistleri, kârlılıkta Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılık oranlarını indirmesinin, BDDK’nın ihtiyaç ve otomobil kredilerinde karşılık oranlarını düşürmesinin ve bazı bankaların tek seferlik Visa gelirlerin etkisi olduğu görüşünde. “Bu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 9’lük bir düşüş var. Bunun temel belirleyicisi, bir önceki çeyrekteki Visa ve temettü gelirleri gibi tek seferlik gelirlerin olmayışı” diyen Gedik Yatırım Bankacılık Analisti Erol Gürcan, bu yılın sonuna dair öngörülerini şöyle aktarıyor: “Yılın son çeyreğinde alınan önlemlerin etkisiyle iktisadi faaliyetin yeniden toparlanmaya başlayacağını ve bu durumun sektöre ilişkin olumlu seyri destekleyeceğini düşünüyoruz. Ancak, kur tarafındaki yüksek seyir nedeniyle kârlılık ve aktif kalitesi üzerinde bir miktar aşağı yönlü baskı kurabilir. 2015 sonuna göre 2016 tamamında sektör kârının timi mevcut. Sektörden yüzde 2,6 pazar payı alıyoruz, 2015’te bu oran yüzde 1,9 ve 2014’te ise 1,6’ydı.

“Katılım sigortacılığına yabancı ilgisi”

yüzde 30-35 artış göstereceğini değerlendiriyoruz.” DENGE BULUNUR Bankalar bazında ise Şeker Yatırım Kıdemli Bankacılık Analisti Övünç Gürsoy, Vakıfbank’ın diğer bankalardan hem çekirdek gelirlerdeki artış hem net kâr artışıyla olumlu ayrıştığını açıklıyor. “Temel bankacılık marjlarındaki sağlıklı seyir devam ediyor” görüşündeki Reel Kapital Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, son çeyrekte not düzenlemeleri veya FED faiz artırımı gibi olumsuzlukların kredi makro ihtiyati önlemleri ve Merkez Bankası’nın likidite enjeksiyonları çerçevesinde denge bulacağını düşünüyor. “Kredi büyümesindeki ve kredi/mevduat oranlarındaki iyileşmenin etkisi son çeyrekte biraz daha belirginleşecek” diyor. Piramit Menkul Kıymetler Portföy Yönetim Müdürü Mehmet Ali Kalfa ise “2017 için kaynak maliyetlerinin yapılan çalışmalar neticesinde düşmesi ve mevcut güçlü yeterlilik rasyoların da imkan vermesi sebebiyle kredi faizlerini düşürerek kredi hacmini genişletebileceğini ve aynı zamanda kârlılıkların korunabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.