B

Capital (Turkey) - - FİNANS -

ankacılıkta son dönemin en büyük sorunlarından biri, oranı yüzde 3,2’lere kadar çıkan tahsili gecikmiş alacaklar. Bankalar, bilançolarını hafifletmek için kanuni takibe intikal eden kredilerinin önemli bölümünü varlık yönetim şirketlerine devrediyor.

İlk olarak 2008 yılında faaliyete geçen varlık yönetim şirketleri, 2016’nın yarısından itibaren 1,5 milyona yakın kredi borçlusunun peşine düştü. Bugüne kadar 500 bin borçludan tahsilat gerçekleştirildi. Mevcut borçluların yüzde 90’ı bireysel borçlulardan oluşuyor. Eylül 2016 sonu itibariyle varlık yönetim şirketleri tarafından toplanan borç miktarı 27 milyar TL’yi buluyor. BDDK verilerine göre bankaların elindeki yaklaşık 55 milyar TL tahsili gecikmiş alacak tutarıyla birlikte finans sektöründeki toplam tahsili gecikmiş alacak tutarı 82 milyar TL’ye ulaşıyor.

Lider varlık yönetim şirketlerinin yöneticileri, önümüzdeki dönemde Türkiye’de bankaların satışa çıkaracakları alacak tutarının her yıl daha da artacağını öngörüyor. Büyüme planlarını da bu beklentiler üzerinden yapıyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.