“İKİ ÜLKEDE BORÇ BİRİKİMİ VAR”

Capital (Turkey) - - VARLIK -

KÂRLILIK NE DÜZEYDE?

Peki bu alan kârlı mı? Selçuk Tuncalı, bankanın borçlularından ancak yüzde 30’una direkt olarak ulaşabildiğini, ardından ulaşabilme oranını artırmak için yüksek iletişim ve istihbarat yatırımı yaptıklarını belirtiyor. Tuncalı, “Bu nedenle operasyonel giderlerimiz her yıl artıyor. Bugün tahsil edilen her 100 TL için 35 TL operasyonel harcama yapıyoruz. Tabii bir de başlangıçta yüzde 10-15 gibi borçları satın alma maliyetimiz var. Yani kâr dışarıdan görüldüğü kadar cazip değil” diyor.

Sektörün bir diğer gerçeği de alınan tahsili gecikmiş alacak portföylerinin uzun vadeli yatırım olması. Bu durumda bir portföyün gerçek kârlılığı ancak 7-8 yılın sonunda görülebiliyor. Hasan Tengiz, “Yıllara yayılan bir kârlılığımız var o nedenle net bir kâr oranı vermek mümkün değil. Ama sektörde kârlılık yüzde 15’lerde, daha fazla değildir” diye konuşuyor.

Tabii kârlılığı, bankaların tahsili gecikmiş alacaklarını satma iştahına devam etmeleri de direkt olarak etkiliyor. Örneğin 2015 yılında yaşanan iki seçim nedeniyle bankalar Türkiye’de sadece 1 milyar 950 milyon TL borç satışı gerçekleştirdi. 2014’te ise bu rakam 6 milyar TL seviyesindeydi. 2016’da ise ilk 6 ayda satılan borç miktarı 3 milyar TL’yi geçti.

Sektörün yıllık ortalama yüzde 35 büyüdüğünü aktaran Final Varlık Genel Müdürü Fahrettin Özyapar, bu yılın sonunda bankaların alacak satışının 6 milyar TL’ye ulaşacağını öngörüyor.

Varlık yönetim şirketleri yöneticileri, 2017 yılı için de bankaların en az 6 milyar TL’lik gecikmiş tahsil alacağı yapacağı konusunda hemfikir.

HACİM BÜYÜYECEK Mİ?

Sektörün uzun vadede büyümesi için farklı görüşler mevcut. Dernek başkanı Tengiz, önümüzdeki 5 yılda takibi gecikmiş alacak satışının yıllık 4-4,5 milyar TL’nin altına düşmeyeceğini ve konjonktürel artışlarla 5-6 milyar TL’yi bulabileceğini tahmin ediyor.

Selçuk Tuncalı ise bugün bankaların izlemeye al-

DÜNYADA TABLO NASIL?

Özellikle Avrupa ve İskandinav ülkeleri, İngiltere ve ABD’de çok gelişmiş bir pazar var. Almanya ve Fransa’da da satışlar var ama çok yüksek seviyelere çıkamıyor. İngiltere ve ABD’de varlık şirketleri bizimki gibi bir regülatöre bağlı çalışmıyor, ancak tüketiciyi koruma ve benzeri pek çok yasaya bağlılar.

PAZAR KÜÇÜLÜYOR

İngiltere ve ABD de pazar küçülüyor çünkü bankalar giderek büyük ve hata yapmayan varlık yönetimi şirketleriyle çalışmayı seçiyor. Ancak çok iyi uyum sağlayan 3-5 şirket büyüyor, sektörde konsolidasyon var. Gelişmiş ülkelerde bankalar tahsili gecikmiş alacakları hiç üzerlerinde taşımadan ve artık piyasada oturmuş fiyatlardan satıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.