/ TURKASSET YATIRIMLAR DİREKTÖRÜ

Capital (Turkey) - - VARLIK -

dıkları alacakların çok arttığına dikkat çekerek bu yüzdürülen kredilerin takibe düşmesiyle bankaların daha yüksek miktarlarda satış yapabileceğinin altını çiziyor.

Varlık yönetim şirketlerinin artan alacak tutarını satın almaya isteği de var. Fahrettin Özyapar, “Varlık yönetim şirketlerinin her yıl 6-8 milyar TL borç satın alacak ve işleyecek kapasitesi var” diyor.

“Biz bankacılık sektörünün egzozuyuz, motor çalışmaya devam ettiği sürece borçları almaya devam edeceğiz” diyen TurkAsset Yatırımlar Direktörü Serhan Akça, kredi kartları ve tüketici kredilerinde alınan son değişikliklerin kredi kalitesini bozacağını ve sorunlu kredi oranının artıracağını tahmin ediyor. Akça,“2017’de satışa çıkan tahsili gecikmiş alacak, 7-7,5 milyar TL’ye çıkacak. Sonraki yıllarda giderek hacim büyüyecek” diyor.

Akça, TBB Risk Merkezi’ne göre bireysel borçlu sayısının 3 milyonu bulduğuna ve bu sayının yarısının varlık şirketlerinin müşterisi olduğuna da dikkat çekiyor. Bireysel tarafta ortalama borç büyüme trendinde. Bireylerin ortalama borçları, son 5 yılda 5 milyar TL’den 7-8 bin TL’ye çıkıyor. Yalnız varlık yönetim şirketleri burada da önemli bir değişim bekliyor. Bugün borçlar içinde yüzde 40 payı olan KOBİ ve kurumsal kredilerin,

DAHA KÂRLI

Bu nedenle kârlılık Türkiye’ye göre daha yüksek, yüzde 20-25 oranlarıyla çalışıyorlar. Dünyada son dönemde İtalya ve Yunanistan’da ciddi borç birikimini mevcut. Büyük yabancı varlık şirketleri, bu iki ülkenin etrafını sarmış durumda. Satış olduğu takdirde alım yapacaklar.”

HASAN TENGİZ

SELÇUK TUNCALI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.