“FIRSATLARI DOĞRU DEĞERLENDİRMEYİ ÖĞRETİYOR”

Capital (Turkey) - - HOBIM YAŞAM - “REKABET ORTAMININ OLUŞMASI KEYIFLI”

Hayatının farklı dönemlerinde çeşitli oyunlara merak saldığını ifade eden Metric Genel Müdürü Gökhan Arıksoy, oynadığı oyunlar arasında Monopoly’i öne çıkarıyor. Monopoly oynarken oluşan rekabet ortamını çok sevdiğini söyleyen Arıksoy, mal alım satımı, para ticareti gibi konuların olması nedeniyle

DEDESİNDEN ÖĞRENDİ

Esas Holding Gayrimenkul Şirketleri CEO’su Kazım Köseoğlu’nun favori oyunu tavla… Tavla oynamayı 7 yaşında büyük dedesinden öğrenen Köseoğlu, tavlanın bu bakımdan kendisi için hatırası olduğunu söylüyor. Ayrıca tavlanın eğlenceli bir oyun olduğunu düşünen Köseoğlu, bu oyunu çok iyi bildiğini düşünen yakınları ve eşiyle oynamaktan zevk aldığını belirtiyor.

ÜNİVERSİTEDE BAŞLADI

Oyun tercihini tavladan yana kullanan bir diğer isim de BASF Türkiye CEO’su Buğra Kavuncu. Tavla konusunda iddialı olduğunu söyleyen Kavuncu, üniversite döneminde bu oyunu oynamaya başladı. Hızlı biten bir oyun olması nedeniyle bu oyunu tercih ettiğini söyleyen Kavuncu, “Fırsatları doğru değerlendirme konusunda özellikle tavlanın iş hayatına da katkısı olduğunu düşünüyorum” diyor. bu oyundan çok keyif alıyor. Eskiden arkadaş ortamının eğlenceli aktivitelerinden biri olan Monopoly’i şimdi ailesiyle oynadığını belirterek şunları söylüyor:

“1972 yılında doğan biri olarak Türkiye’nin çeşitli dönemlerine tanıklık etme fırsatım oldu. Bu duruma paralel olarak hayatımın farklı dönemlerinde yaşımın trendlerine veya çevresel faktörlere uygun farklı oyunlara merakım oldu. Lise yıllarım ise tavla ve satranç ile bağlılığa dönüşmeyen bir ilişki şeklinde geçti.

Üniversite yıllarında ise her üniversiteli gibi iskambil kağıtlarıyla tanıştım. Uzun yıllar King oynadım ama olmazsa olmaz oyunum poker. Çünkü poker oynarken günlük hayatta kazanmak için uygulamakta olduğunuz strateji ve taktiklerin hepsini uygulayabiliyorsunuz. Bununla beraber beden dili, psikolojik analiz bu oyunun içinde var. Bu oyunla ilgilenen herkese Nate Silver tarafından yazılan ‘The Signal and the Noise: Why So Many Predictions Fail - But Some Don’t’ (İşaretler ve Gürültü: Neden çok sayıda tahmin tutmaz ama bazıları tutar) isimli kitabı öneririm.

Çocukluğumu geçirdiğim 1980’li yıllar ise Türkiye’nin liberalleşme dönemiydi. Sokakta oynadığımız oyunların dışında Monopoly en çok ilgimi çeken oyunlardan biri oldu.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.