DÜŞÜNME YAP GİTSİN

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Sergio Leal/ Kolombiya

SORU: Kolombiyalıyım ve Miami’de uluslararası ticaret eğitimi alıyorum. Üniversite eğitimimin yarısındayım ve memleketime geri döndüğümde gerçekten müthiş bir iş fırsatıyla karşılaştım. Eğitimime devam etmekte pek fazla değer görmüyorum. Ancak bir Amerikan üniversitesinden alınan diploma benim ülkemde çok işe yarıyor. Benim yerimde olsaydınız siz ne yapardınız?

Sergio, her ne kadar Kolombiya’da bir Amerikan üniversitesinden alınan diplomanın fevkalade değerli olduğundan emin olsam da Latin Amerika ve dünyanın dört bir yanında artık girişimciliğe yeniden olağanüstü saygı duyulmaya başlandığına da dikkat çekmek isterim. Senin ana vatanındaki Medellin gibi şehirler, bugünlerde inovasyon ve girişimciliği destekleyen çabaları için yere göğe sığdırılamıyor. Start up’lar sadece çekici değildir, artık pek çok ulusal ekonominin kritik bir bileşeni olarak da görülüyorlar. Üstelik şimdilerde büyük şirketlerde kendilerinde çalışacak adayların illa da bir üniversite diploması olmasında ısrar etmemeleri gibi güçlenen bir eğilim de var.

Son paragrafı yazarken birkaç gerçeği kontrol etmek için “Medellin” kelimesini Google’da aradım ve karşıma çıkan ilk sonuç Lonely Planet’in (Yalnız Gezegen) şehir rehberiydi. Lonely Planet’in oluşturuluşunun kendisi başlı başına muazzam bir hikaye ve o aslında iyi bir iş fırsatı arayan herkes için doğru bir örnek.

Eş-kurucuları Maureen ve Tony Wheeler, 1972’de evlenmişti ve seyahat etmeye çok düşkündüler. Bu yüzden Londra’dan gidebilecekleri kadar uzak yerlere yolculuk yapmaya karar vermişlerdi. 6 ay boyunca kısıtlı bir bütçeyle ve gidecekleri yerler hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeksizin Afganistan, Hindistan, Tayland, Avustralya ve diğer ülkeleri gezmişlerdi.

Bu çift Londra’ya geri döndükten sonra tıpkı kendilerinin deneyimlediği türden yolculuklara

çıkmak isteyen başka seyahat meraklılarının da olduğunun farkına vardı. Ancak bu yerler hakkında mevcut hiçbir rehber kitapçık yoktu. Böylece Maureen ile Tony, farklı ülkeleri ziyaret etmek için dönüşümlü olarak yollara düştü ve oralara vardıklarında sırt çantalarını yöreyle ilgili bulabildikleri broşürler ve bilgilerle doldurdular.

Aslında girdikleri endüstri hakkında hiçbir gerçek bilgiye sahip olmaksızın 1970 yılında “Ucuza Asya’yı Gezmek” adındaki ilk seyahat rehberini hazırladılar. Ancak onların girişimci içgüdüleri kendilerine bunun patlama yapabilecek bir şey olabileceğini söylediğinden derhal işlerinden istifa edip ayrıldılar ve her şeylerini bu işe adadılar. Wheeler’lar 39 yıl sonra Lonely Planet’i BBC Worldwide’a 130 milyon Sterlin gibi müthiş bir rakama sattı.

Sergio, anlaşılıyor ki sen kendi durumun hakkında zaten çok olumlu bir konumdasın, zira hem insanlar için bir fark yaratabilecek hem para kazandırabilecek bir iş fırsatı yakalamışsın ki bu girişimciliğe adım atmanın klasik yoludur.

Ancak şimdi çoğu girişimcinin karşısına çıkan klasik bir ikilemle yüzleşiyorsun: Acaba üniversite eğitimini bırakıp kendi işini mi kurmalısın? Kendi işini kurmak için okulu bırakmış ve bir hayli başarılı olmuş çok sayıda girişimcinin adını bir çırpıda sayabilirsin. Ancak unutma: Her Bill Gates veya Steve Jobs’a karşılık işleri umduğu gibi gitmeyen binlerce başka girişimci daha var.

Seni bu fırsattan yararlanmaktan ve kendi işini kurmaktan caydırmaya çalışmıyorum, ancak önünde duran meydan okumalar hakkında gerçekçi olmak her zaman çok işe yarar. Girişimcilik neredeyse tamamıyla risklerden ibarettir ve senin de bu yolculukta bir noktada başarısızlığı kabullenmeye hazırlıklı olman gerekir. İyi haber ise bu yol boyunca pek çok şey öğreneceğindir.

Senin şu an içinde olduğun durumla yüzleştiklerinde bazı insanlar ileride geri dönüp diplomalarını almak istediklerinde üniversite kapısının kendilerine açık olmasını garantilemeye yönelik çabalarda bulunur. Eğitime genellikle herhangi bir aşamada geri dönülebilir, ancak iş hayatında zamanlama çok daha önemlidir. Şimdi sadece kendi başarılarını doğru yerde doğru zamanda olmalarına atfeden başarılı girişimcileri düşün.

Benim fikrime göre sonuçta madem girişimcilik senin ilgi duyduğun bir alan, o zaman sınıfta oturup öğrenmek yerine iş üstündeyken öğrenmen çok daha iyi olur. Yani benden sana tavsiye öncelikle durumunu çok iyi değerlendirmen, sonra arkadaşların veya ailenle konuşman ve olası destek ağının neye benzediğiyle ilgili bir fikir edinmen. Ondan sonra da kendine başarı şansı tanımanın nelere mal olacağının hesabını yapman.

Şayet hala kararsızsan sana diyeceğim: Düşünme, yap gitsin!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.