HEP BİRLİKTE DÜNYAYI DAHA İYİ BİR YER YAPALIM G

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN -

irişimcilik özünde dünyayı daha iyi bir yer yapmakla ilgilidir. Eğer bu köşenin düzenli bir okuruysanız, benim girişimciliğe soyunanları sıklıkla onların iş fikirlerinin başkalarına yardımcı olması yönünde uyardığımı iyi bilirsiniz. Bu etkiyi ilk kez hissettiğinizde bunun gerçekten dünyada hissedilebilecek en iyi ruh hali olduğunu anlarsınız.

Girişimciler sıklıkla hayırseverlik işleriyle de uğraşır. Ben daha bir ergenken ve öğrenci dergisindeki ekibimiz gençleri desteklemek için Öğrenci Danışma Merkezi’ni kurduğunda hayırseverlikle ilgilenmeye başlamıştım. Sunduğumuz desteğin yardımcı olduğunu görebiliyordum ve bir gün hayırseverlik hakkında örgütlü ve odaklı bir yaklaşıma sahip olmayı şiddetle istiyordum. Biz bu yüzden 2004 yılında sosyal ve çevresel sorunlarla girişimci bir yoldan başa çıkmayı amaçlayan kâr hedefi gütmeyen bir vakıf olan Virgin Unite’ı kurduk.

Virgin Unite’ı, yeryüzündeki meydan okumalara çözüm bulmanın en iyi yolunun şirketlerle sosyal sektörlerin birlikte çalışma yöntemlerinde devrim yaratarak olabileceği inancıyla kurduk. Virgin Unite, bu işi 10 yıldan uzun bir süredir yapıyor ve tüm başardıklarından muazzam gurur duyuyorum. Virgin Unite tarafından oluşturulmuş B Takımı, kâr amacı gütmeyen yöntemlerimize iyi bir örnek. Burada global şirket liderleri, insanların ve gezegenin daha iyi olması için iş yapmanın daha iyi yollarını bulmak amacıyla bir araya geliyor.

Açgözlülüğün dünyanın her yerinde müthiş hasara yol açtığını görmek için çok uzaklara bakmamıza gerek yok. Halen çok sayıda insanı etkilemekte olan global finansal krizden yeni yeni çıkıyoruz ve bu felaketin kıvılcımının çakılmasında şirketlerin devasa bir rolü olmuştu. Artık kesinlikle şirket liderlerinin böylesi bir krizin tekrarlanmasından kaçınmak için harekete geçmeleri gerektiğine inanıyorum. İşte B Takımı gibi girişimler aslında iş yapmanın amacının sadece finansal kazanç elde etmek olmayıp ama aynı zamanda sosyal ve çevresel kazançlar da elde etmek olduğu bir dünyanın yaratılmasına katkıda bulunacaktır.

İş daha kişisel seviyede hayırseverlik kararları almaya geldiğinde ise girişimcilere öncelikle kendi tutkularının ve ilgi alanlarının neler olduğunu

belirlemelerini ve ardından hedeflenmiş ülküler çerçevesinde destek sunmalarını tavsiye ederim. Birden fazla hedefimi destekleyebilecek kadar şanslı bir insan olduğumdan bana göre iklim değişikliği, okyanusların korunması, ilaç politikası reformu mücadelesi ve ölüm cezasının kaldırılmasına çalışmakla ilgili eyleme geçmeye yönelik çabalar ön plana çıkıyor.

Ancak unutulmamalı ki hayırseverlik her zaman para bağışlamak anlamına gelmez. Değerli hedeflerin tutturulabilmesi için kendi zamanımızdan ve enerjimizden de bağış yapabiliriz.

Geçen ay dünyamızın yüzleşmekte olduğu en büyük tehdit olan iklim değişikliğine karşı 150 bin yürüyüşçüyle birlikte İnsanların İklim Yürüyüşü’ne katılmak için Washington D.C.’deydim. Orada ABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore ve benim B Takımı liderim olan ve aynı zamanda Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun genel sekreterliğini de üstlenen azimli dostum Sharan Burrow ile birlikte yürüdüm.

Bu yürüyüşte yer almak bana 1968 yılında Vietnam Savaşı’nı protesto etmek için Londra’daki Amerikan elçiliği önünde yaptığımız ilk gösteriyi hatırlattı. O zaman olduğu gibi bugün de değer verdiğiniz girişimleri desteklemek için insanların gücünün en etkili yollardan biri olduğuna inanıyorum ve işte dünyayı bu bir araya geliş, birlik kalmak değiştirecektir.

O günden bu yana iş hayatı ve hayırseverlikle ilgili yıllarca edindiğim deneyimler, bana meydan okumalara farklı bir şekilde bakmayı öğretti. Gezegenimize yönelik bir numaralı tehdit olan iklim değişikliği de aslında bir inovasyon yapma fırsatı sunuyor.

Salımları düşürme hedeflerimizi tutturmak için gereken neredeyse tüm teknolojilerin bugün elimizin altında olduğunu öğrendiğimde, bugün elimizi kolumuzu bağlayan pazardaki engelleri nakavt etmeye azmettim. Tutkuyla bağlı olduğum hedeflerin ardından günlerce gidebilirim! Bugüne kadar yaratılmış en inovasyoncu ve ilham verici girişimlerden bazılarıyla bu kadar sık karşılaştığım için inanılmaz derecede müteşekkirim.

Bu hedeflerin çoğuna destek olabildiğim için minnettarım; herkesi nelere karşı tutkuları olduğunu bulmaya ve kendi işleriyle seslerinden dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için faydalanmaya çağırıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.