SIGN OF CITY’DE BAŞVURU ZAMANI

Hürriyet Gazetesi, 3 yıldır gayrimenkul sektörünü 360 derece kapsayan büyük bir yarışmaya öncülük ediyor. Kısa sürede büyük başarı yakalayan Sign of City Awards projesini ve geleceğini, Hürriyet İcra Kurulu Üyesi ve Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan anlatt

Capital (Turkey) - - ETKİNLİK -

“3 YILDA BÜYÜK YOL ALDIK”

“Sign of the City Awards’ın ilki 2014 yılında gerçekleşti. Türkiye’de mimarlık konusunda o güne kadar pek çok yarışma düzenlense de gayrimenkul alanında sektörün prestijli projelerini ödüllendirecek ve sektörü teşvik edecek bir ödül töreninin eksikliğini, gerek biz gerekse sektör temsilcileri hissediyorduk. Bu öngörüyle yola çıktık.

Sign of the City Awards’ın sadece başarılı projeleri ödüllendiren bir yarışma olmasını değil, Türk ekonomisinin lokomotifi haline gelen inşaat ve gayrimenkul sektörünü daha iyiye teşvik eden, uluslararası arenada da önemini koruyan bir platform olmasını hedefledik. Bunun için de çalışmalarımızı şekillendirdik. Son 2 yıldır, yıl içerisinde farklı periyotlarla düzenlediğimiz “Gelişen Bölgeler Zirveleri” yapıyoruz.

Dubai’de Cityscape Fuarı’nda Türkiye’nin uzun soluklu yatırım yapılacak güçlü bir ülke olduğunun altını çizmek için “Why Invest In Turkey” paneli düzenledik. Sign of the City Awards, tüm sektörle iş birliği içinde olmaya ve üzerine düşeni hem yurt içi hem de yurt dışında yapmaya çalışıyor.

SEKTÖRÜN YARIŞMASI OLDU

Burada yarışmaya dair önemle belirtmek istediğimiz bir konu var; o da bu yarışmanın sadece Hürriyet’in değil, sektörün yarışması olması. Süreç, başladığımız günden bu yana bağımsız bir denetim kurumu olan EY Türkiye tarafından denetleniyor. Jürimiz; sektörün önde gelen dernek başkanları, ülkemizin çok önemli fakültelerinde görev alan değerli akademisyenler gibi çok saygın isimlerden oluşuyor.

Ayrıca jürimize sektörün saygı duyduğu akademisyenler başkanlık ediyor. Her aşamada çok şeffaf, denetime açık bir değerlendirme süreci kurduk. Sektör temsilcilerini sürekli bilgilendirdik. Çok başarılı projeler yaratılıyor ve bunların ödüllendirilmesi gerekiyor. Sign of the City Awards’la bu boşluğu doldurduk. Bir imzayla 2014 yılında başladık ama bugün süreç bizi Türkiye’nin en prestijli gayrimenkul ödüllerini vermeye, Türkiye’nin simgesi haline gelmiş projeleri ödüllendirmeye kadar getirdi.

2017’YE YÖNELİK BEKLENTİLER

SotCA’nın 4’üncü yılında başvurular 19 Haziran’da başladı ve 11 Ağustos’a kadar devam edecek. Başvuran projeler; 5 ana kategori ve 24 ödülde finale kalmak için yarışacak. Yarışmaya 01.01.2012-11.08.2017 tarihleri arasında tamamlanmış ya da yapım aşamasında olan projeler aday olabilecek. Türk tasarımcı, müteahhit ve geliştiricilerin yurt dışındaki projeleri de yarışmaya katılabilecek.

Ayrıca sadece İstanbul’daki projelerin değil, tüm Türkiye’deki projelerin katılımını önemsediğimiz için bölge katılımlarına çok değer veriyoruz. Aynı şekilde kamu projelerinin de bu yarışmaya katılımı kritik. Özellikle kamu katılımını teşvik etmek için mimari tasarım kategorisinde kamu projelerini ayrıştırdık. Hizmet yapılarını çeşitlendirdik; sağlık, eğitim binaları, müze, konferans merkezi, gösteri ve sanat merkezleri, camiler, kütüphaneler, spor tesisleri gibi sosyo kültürel projelerde katılım olmasını çok anlamlı buluyoruz.

Bizim sektörü takip ettiğimiz kadar sektör de bu ödül törenini tanıdı. Bugün tüm sektör, bizim tarafsızlığımıza, gerçek amacımızın değer katmak olduğuna güveniyor. Bu nedenle de başvuru sayısı her geçen yıl artıyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.