“ÖNEMLİ OLAN GÖNÜL ZENGİNLİĞİ”

HÜSNÜ ÖZYEĞİN / FİBA HOLDİNG YKB

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

ZENGİNLİK ÖLÇÜTÜ

‘Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı Araştırması’nı çok önemsiyorum. Bundan 5 yıl önce bu çalışmayı değerli Rauf Ateş ile başlatırken söylediğim gibi her yıl yayınlanan ‘En zenginler’ listesinden çok daha önemli olan ‘gönül zenginliği’dir. Bu ülkenin kaynaklarından faydalanıp zengin olma şansına sahip olan insanlar, başkalarının hayatlarına ne kadar uzanıp dokunuyor? Toplumumuzu geliştirmek adına neler yapıyorlar? Esas önemli olan zenginlik ölçütü bu, diye düşünüyorum.

BURS VEREREK BAŞLADIM

Sosyal yatırımlarımızın büyük kısmını eğitim alanında gerçekleştiriyoruz. Bunu da burslar, okullar, yurtlar, Özyeğin Üniversitesi ve hem çocuklara hem yetişkinlere yönelik eğitim programlarıyla hayata geçiriyoruz. Kırk yıl önce burs vererek hayır işlerine başladım. Daha sonra sayısı 65’i bulan okul yapımı, yurt yapımı ile devam ettik. Eşim Ayşen Özyeğin’in de kurduğu Anne Çocuk Eğitim Vakfı ile özellikle okul öncesi yaştaki çocuklara eğitim programlarıyla ulaşmaya başladık.

FIRSAT EŞİTLİĞİ

Eğitimin yanı sıra kırsal kalkınma, kültür sanat gibi alanlara 500 milyon dolardan fazla bağış ve yardım gerçekleştirdik. Eğitimde kalite ve fırsat eşitliğini Türkiye’nin en önemli konusu olarak görüyorum. Eğitimde en önemli yatırımım Özyeğin Üniversitesi. Bugün yaklaşık 8 bin öğrencimiz var. Amacımız erişilebilir bir üniversite olmak ve bu nedenle öğrencilerimizin yüzde 85’ini farklı burslarımızdan yararlandırıyoruz. 2017’de Özyeğin Üniversitesi’nde başlattığımız Fırsat Eşitliği Burs programı önemli.

İSTİKRAR ÖNEMLİ

Bu programla başarılı ancak maddi imkanı yetersiz öğrencileri, çeşitli şirketlerin destekleriyle üniversitemizde yüzde 100 burslu okutma hatta yaşam giderlerine de destek olacak maddi bir bursla üniversitemizde okutma fırsatını sağlıyoruz. Bu yılın sonunda 170 binden fazla kişiye dokunmuş olacağız. 2018 yılında eğitim yatırımlarımız devam edecek. Bu nedenle geçen yıla göre bağışlarımızın artacağını öngörüyorum. Bağışçılıkta istikrarın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.