En büyük zenginliğimiz hızlı büyüyor

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Sedef Seçkin Büyük

Türkiyeekonomisinin büyüklüğünü ve rotasını farklı açılardan yansıtan Capital500, Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri, Türkiye’nin dev holdinglerinin büyüme performansı gibi pek çok araştırmamız bulunuyor. Bana sorarsanız Türkiye’nin en büyük zenginliği, zor günlerde dayanışma kültürü ve gönül zenginliği derim. O nedenle bu sayımızın kapağında yer alan her biri Türkiye’nin önde gelen holding ve şirketlerini temsil eden “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı Araştırması” da benim gönlümde özel bir yere sahip.

Kurdukları vakıflar, geçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projeleri için yaptıkları bağış tutarları bakımından Türkiye’nin önde gelen 50 hayırsever liderini ortaya koyan bu araştırmanın sonuçları, bu yıl beni çok mutlu etti. Neden mi? Çünkü zor bir yıla rağmen bağış bütçelerinde daralma yok, aksine büyüme var. Dahası bu liderlerin ve şirketlerin tamamı gelecekte bağış tutarlarını artırmayı planlıyor.

2014 yılında Türkiye’nin önde gelen ilk 50 hayırsever lideri toplam 1 milyar 28 milyon 520 bin TL, 2015’te 1 milyar 458 milyon 300 bin TL tutarında bağış yapmıştı. Geçtiğimiz yıl yani 2016’da ise bu tutar 1 milyar 816 bin 504 bin TL’ye yükseldi. Yani toplam bağış tutarı 2015’te 2014’e kıyasla yüzde 41,79, 2016 yılında ise 2015’e kıyasla yüzde 25,56 oranında olmak üzere yıllık enflasyonun çok daha üzerinde büyüme göstermiş bulunuyor. Eğitim, spor, kültür, sanat, sosyal inovasyon, dijitalleşme, sağlık ve çevre konularında toplumun refahını artırmaya yönlendirilen bu bağışlar ve bunların gösterdiği hızlı büyüme en büyük zenginliğimiz ve umut kaynağımız.

Bu yazımı Doğan Holding’in başlattığı Ortak Değerler Hareketi’nin vizyonu olan “Müşterek değerlerimizi keşfedelim, geleceğe birlikte yürüyelim” sözüyle tamamlamak istiyorum. Her şey birlik olunca güzel. İyi okumalar diliyorum,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.