HEDEF 2050

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

REKOR 2016 yılında yağışların mevsim normallerinde seyretmesi, rekolte ve emtia fiyatlarının genel olarak iyi olması traktör satışlarına iyi şekilde yansıdı. 2016’da yurt içi traktör pazarı, bir önceki yıla göre yüzde 5 büyüyerek 70 bin 205 adede yükseldi. Bu rakamlarla Türkiye traktör pazarı, 2016 yılında rekor derecede büyüdü.

KAYIP TÜİK 2016 sonu kayıtlarına göre Türkiye’deki mevcut traktör parkı 1.763.918 adet seviyesinde. Bu parkın yüzde 48’i, 24 yaşın üzerinde, ekonomik ömrünü doldurmuş, yakıt sarfiyatı yüksek, güvenlik normlarından yoksun ve emisyon yayılımı fazla olan traktörlerden oluşuyor. Tarımsal mekanizasyonun sahip olduğu bu yaş ortalaması tarımsal üretimde ciddi kayıpların yaşanmasına neden oluyor.

TALEP 2050 yılına kadar dünyadaki gıda talebinin yüzde 70 oranında artış göstermesi bekleniyor. Bu talepten Türkiye’nin daha fazla pay alması için “modern üretim tekniklerinin” kullanılması şart görülüyor. TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, “İş süreçlerimizde veri gücünden nesnelerin internetine otomasyondan birbirleriyle konuşan ağ yapılarına kadar birçok farklı teknolojiyi uygulayacağız” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.