HEDEF İLK 5 ÜLKE

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

ÜRETİM Oluklu mukavva sektörü, her yıl genelde GSMH’nin 1,5 katı kadar büyüme gösteriyor. Alışveriş alışkanlıklarının değişmesi, e-ticarete olan ilginin artması da oluklu mukavva üretimini doğrudan etkiliyor. Çünkü e-ticaret kanalıyla satın alınan çoğu ürünün ambalajında oluklu mukavva kullanılıyor. Sektör bu doğrultuda 2016 yılında 2 milyon 22 bin tonluk bir üretim gerçekleştirdi.

DAMPİNG İthal etme zorunluluğu olan Amerikan menşeli kraft kağıtlara Temmuz 2015’te gelen anti damping vergisi, sektörü sıkıntıya soktu. Bu vergi dolayısıyla oluklu mukavva ürünlerinde ortaya çıkacak fiyat artışlarının nihai tüketiciye yansımasının kaçınılmaz olduğu görüşü hâkim.

EKOLOJİ Önümüzdeki dönemde oluklu mukavvanın çevre dostu ambalaj özelliği öne çıkarılacak. Oluklu mukavvanın bu anlamda diğer ambalaj malzemelerinden üstün olduğunun tüketici tarafından bilinir olması için iletişim çalışmalarına önem verilecek. Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, “2023’e kadar Avrupa’nın ilk 5 oluklu mukavva üreticileri arasında yer almayı ve kişi başı 25 kg civarındaki tüketim rakamını 40-45 kg civarına çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.