DÜNYA LİGİNDE

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

FİYAT Esans sektörü kendini ispat etmeye çabalayan genç bir sektör. Dünyada son dönemde esans hammaddelerinin fiyatları yükseliş trendinde. Uluslararası pazar oyuncuları bu fiyat artışlarını daha kolay kabul ettirip fiyatlarına yansıtabilirken nispeten yeni olan Türk üreticiler rekabette zorlanıyor. Buna rağmen sektörün ihracatı son 4 yılda yüzde 86 artış gösterdi.

MALİYET Yeni bir endüstri olması sebebiyle yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısı en önemli eksiklerden biri. Ayrıca gümrük mevzuatında özellikle yanıcı ve parlayıcı maddelerle ilgili uygulama ve prosedürlerin karmaşık olması ihracatı zorlaştırıyor. İlaveten Türkiye’de uygulanan navlun, liman, lojistik, ulaşım fiyatlarının dünya standartlarının üstünde olması maliyetleri artırıyor.

KONUM Türkiye’nin endemik yapısının zengin olması Türk üreticilerinin dünya pazarındaki yerini sağlamlaştırıyor. Miktar, termin, fiyat bazında esnek üretim yapabilmesi nedeniyle birçok Türk üretici dünya devleriyle aynı platformlarda yer alıyor, aynı firmalara hizmet veriyor. Froma F&F CEO’su Abdullah Z. Çelik, “5 yıl içerisinde dünya pazarından daha büyük paylar almamız, özgün tasarımlar konusunda isim yapmamız kaçınılmaz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.