1 milyar doları görme süresi 1 yılın altına inecek mi?

Capital (Turkey) - - ŞİRKET DOKTORU -

Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya’dan dinlemiştim. “Yıllık 1 milyar dolar ciroyu en kısa zamanda yakalamada”, dünyanın en hızlı şirketi olduğunu anlatmıştı. Ulukaya’nın 1 milyar dolar ciroyu yakalama süresi 5 yıldan azdı. Gıda gibi bir alanda böyle bir ciroyu yakalamak, üstelik rekabetin çok olduğu Amerika’da gerçekten çok önemli…

“Gıda gibi bir alanda” diyorum, çünkü geleneksel sektörlerde milyar dolarlık cirolar ve piyasa değerlerine çok hızlı ulaşılamıyor. Yeni nesil şirketler ve “unicorn” olarak nitelendirilen yeni milyar dolarlık start up’lar bu hedefe daha hızlı ulaşıyor.

Tabloyu görüyorsunuz. Dünya Ekonomik Forumu’nda (World Economy Forum), Accenture tarafından açıklanmış bir rapordan alınmış. Çok açık bir şekilde görüyorsunuz ki bazı yeni şirketler (teknoloji ağırlıklı), geleneksel olanlara göre 10 kattan daha hızlı sürede 1 milyar dolar piyasa değerine ulaşabiliyor.

Örneğin, Amerika’nın (ya da dünyanın) en büyük 500 şirketi listesindeki şirketlerden birinin 1 milyar dolar piyasa değerine ulaşması ortalama 20 yılı alabiliyor. Ancak yeni nesil şirketlerde bu rakam 1,7 ila 9 yıl arasında değişebiliyor. Çinli telefon üreticisi Xiaomi, milyar dolara 1,7 yılda ulaşmış. Tabloya dikkatli baktığınızda, 1990’ların sonunda kurulan Google’dan günümüze doğru geldikçe, milyar doları yakalama süresi azalıyor. Ancak 1,7 yıldan daha az bir süreyi görebilir miyiz, onu bilemiyorum. Belki de bugün bilmediğimiz, önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak bir start up, 1 yıldan az sürede 1 milyar doları yakalayabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.