Krallıktan vazgeçmek kolay mı?

Capital (Turkey) - - ŞİRKET DOKTORU -

Fiba

Holding’in kurucusu Hüsnü Özyeğin ile sohbet ederken anlatmıştı. Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’nden ayrılıp kendi bankasını kurmaya karar verdiğinde, önemli bir iş insanından şu öneriyi almış: “Yapı Kredi Bankası senin krallığın… Böyle bir bankayı bırakıp nasıl gidersin?”

Hüsnü Özyeğin, bu öneriyi dinledi, ancak fikrinin peşinden giderek “yeni krallık” kurmayı tercih etti.

Bazen insanların hayatında karşılarına önemli kararlar çıkıyor. “Tercih” yapmaya kalktığınızda, aileden ve arkadaş çevrelerinden öneriler, uyarılar geliyor. Önümüzdeki aylarda yayınlamayı düşündüğüm “Tercih” konulu kitapta, bunun çok örneklerini paylaşacağım.

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın hayatını anlatan “Jack Ma’nın Evi”(Doğan Kitap) okurken onun da birkaç defa bu tip öneriler duyup yoluna devam ettiğini gördüm. 1Üniversitede öğretim üyesiyken yolda karşılaştığı profesöre ayrılıp iş kuracağını söyler. Profesör fikre karşı çıkar ve “Başarılı bir öğretmensin. Bu alanda geleceğin var. Niye kendini riske atıyorsun” kapsamında uyarılar yapar ve girişimcilikten vazgeçmesini ister. 2İnternet işini kurduğu günlerde görüşlerine başvurmak için 6-7 arkadaşını evine davet eder, fikirlerini alır. Sadece biri girişimci olmasını destekler. Diğerleri vazgeçmesini ister. Jack Ma ise“onlarca başarısızlık” deneyimi yaşadığı girişimcilik hayatında, “bu tür uyarıları” da dinlemez. Tercihini girişimcilikten yana yapar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.