Yerellerde sayı neden azalıyor?

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

Son

5 yılda yerel perakendeciler güçlenmiş, ulusal ve uluslararası rakiplerine göre daha hızlı büyümüştü. 5 yılda cirolarını 31 milyar TL’ye çıkaran yerel marketlerin sayıları 400’ü geçmişti. Son bir yılda ise yerel perakendeci sayısında gerileme yaşanıyor. Yerel perakendecilerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun başkanı Mustafa Altunbilek, yerel perakende zinciri sayısının 400’lerden 334’e düştüğünü söylüyor. Altunbilek, indirim marketlerinin yerel zincirler için tehdit oluşturduğu kanısında ve şunları söylüyor: OYUNCULAR “Bu yıl Türkiye genelinde indirim marketlerinin sayısı 20 bini bulacak. Bunlar Anadolu şehirlerinde kuralsız, kaidesiz büyüyor. Her şehir ve ilçede yan yana 3 indirim mağazası görebiliyoruz. Buna yerel yönetimlerin müdahale etmesi lazım.

KATKI İndirim mağazaları istihdama katkı sağlamıyor, katma değer üretmiyor. Asıl yerel marketler istihdam ve katma değer sağlıyor. Yerel markette bir mağazada en az 20 kişi çalışırken onlarda sadece 3 kişi çalışıyor.

HEDEF Yerel zincirler olarak 2017 hedefimiz, 33 milyar liralık ciroya ulaşmak. Bu yıl yerel market sayısında da yüzde 15-20 civarında büyüme sağlamayı hedefliyoruz. Bu da ortalama 6 bin kişilik istihdam demek.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.