“Marmara’ya alternatif tek bölgeyiz”

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

Adana,

37 milyar TL’lik üretim hacmiyle Marmara Bölgesi’ne rakip oldu. Geçen yıl 121 teşvik belgesinin alındığı Adana’da yeni yatırımların tutarının 5 milyar TL’yi geçeceği öngörülüyor. Adana’nın yeni yatırımlar konusunda İstanbul’un ardından 2’nci sırada yer aldığını söyleyen Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, şöyle konuşuyor:

EN FAZLA YATIRIM ENERJİYE

“Son 10 yılda Adana’nın ihracatı 816 milyondan 1,6 milyar dolara çıktı. Adana’da yeni yatırımlarda önemli bir artış yaşanıyor. Teşvik alan yatırım tutarı, son 3 yılda 7 kat artarak geçen yıl 5 milyar TL’yi geçti. 2016’da teşvik belgeli 121 yatırım arasında en önemli payı ise 3,7 milyar TL ile enerji sektörü aldı. Bu yılın ilk 3 ayında 636 milyon lira tutarında yatırım yapılmak üzere 36 yatırım teşvik belgesi alındı. Bu yıl da teşvik belgeli yatırımlar içinde ilk sırada enerji var. Enerjiyi, sanayi ve hizmet yatırımları izledi.

ÖNCELİKLİ HEDEFLER

Adana sanayisinin güçlü biçimde daha ileri seviyelere taşınması, hak ettiği yere kavuşabilmesini hedefledik. Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam artışı en öncelikli hedeflerimiz. Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ve ihraç edilmesi için çabalıyoruz. Ceyhan Enerji Endüstri İhtisas Bölgesi’nin faaliyete geçirilmesi, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında bölgemiz firmalarının pay alması çalışmalarımız arasında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.