BAŞKASI İÇİN ÇALIŞMANIN FAYDALARI

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Vedant Damlia

SORU: Girişimci bir öğrenci, okulunu bitirir bitirmez kendine bir iş kurmalı mı, yoksa önce başka bir yerde iş deneyimi mi edinmeli? CEVAP: Ben iş dünyasıyla ilgili hayallerimin peşinde koşmak için okulu henüz bir ergenken bırakmıştım ve insanlara sıklıkla verdiğim tavsiye de eğer dünyada gerçekten bir fark yaratabilecek müthiş bir fikriniz varsa hiç durmayın hemen iş hayatına atılın yönündedir. Bu yaklaşımın herkese göre olmamasını da anlayışla karşılarım!

İşe başlarken çalışarak öğrenmeyi tercih etmiştim. Ancak tomurcuklanma aşamasındaki diğer girişimciler için kendi işini kurmadan önce bir başkasının yanında çalışıp deneyim kazanmak çok daha mantıklı olabilir.

Arkadaşım Sara Blakely, kendi şirketi Spanx’i kurmadan önce başka şirketlerde çalışmaktan kazançlı çıkan girişimcilerin mükemmel bir örneğidir. Florida Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra önce üç aylığına Walt Disney World’de çalışmıştı. Bir sonraki işi ise kapı kapı dolaşıp faks makinesi satmaktan ibaretti. Kolay bir iş değildi ve hemen her gün defalarca geri çevriliyordu. İnsanlar telefonu yüzüne kapatıyor ya da onlara verdiği kartvizitini gözü önünde yırtıp atıyorlardı.

Bu gibi bir durumda çok sayıda insan umudunu kaybeder ve böyle bir işi yapmaktan vazgeçerdi. Ancak Sara, üzerine giyecek uygun bir iç çamaşırı bulamadığında külotlu çorabının dizaltı kısmını keserek aklına gelen bir fikirle kendi işini kurdu ve bu gibi dönemlerin kendisi için eşsiz bir eğitim fırsatı olduğuna inandı. Sara, benim “The Rebel Billionaire” adındaki girişimcilikle ilgili TV programımda 2005’te ikinci oldu ve 2012’de ise ABD’de kendi başına milyarder olan en genç kadın unvanına layık görüldü.

Bir başkası için çalışmaya zaman harcamasaydı Sara’nın işi asla bugün olduğu gibi olmazdı: Tam 1 milyar dolarlık bir şirket ve herkesçe bilinen

bir marka. Onun örneği kendi işini kurmadan önce birinin yanında çalışmakla ne kadar çok şey öğrenilebileceğini ispatlıyor.

Buyrun size başkaları için çalışarak öğrenebileceğiniz 4 önemli konu:

1İNSANLARA NASIL DAVRANILACAĞINI ÖĞRENMEK

Başkalarının şirketinde çalışarak yöneticilerin ve çalışanların kendi elemanlarına nasıl davrandığını gözleme fırsatını yakalarsınız. Bu sizin için ister olumlu veya olumsuz bir deneyim olsun, yine de öğrenmek için bir şanstır. Örneğin elemanlar için esnek çalışma saatleri veya hedefini tutturan elemanların ödüllendirilmesi gibi hoşunuza giden davranışların aynısını kendi işinizi kurduğunuzda siz de yapabilirsiniz. Elbette aşırı uzun süre çalışma ya da elemanlara karşı adaletsiz yaklaşma gibi uzak durmanız gereken davranışları tespit etmek için de bu süreçten faydalanabilirsiniz.

2YETKİ VERMEK

Benim iş becerilerim arasında muhasebecilik olmadığından Virgin’i ilk kurduğumuzda bizim muhasebe işlerimizle ilgilenmesi için hemen bir muhasebeci olan Jack Clayden’i işe almıştık. O olmadan biz bu şirketi asla ayağa kaldıramazdık; zira Jack hayallerimizi nasıl gerçeğe dönüştüreceğimizi genellikle bizden çok daha iyi bilirdi. Ben Jack ile birlikte çalışırken şirketim başarılı olacaksa birtakım işleri başkalarına havale etmek zorunda olduğumu öğrendim. Başkaları için çalışarak nasıl bir ekip kurulacağını ve onları işleri yapmaları için nasıl yetkilendireceğinizi gayet güzel öğrenirsiniz.

3BAŞARISIZLIKLA BAŞA ÇIKMAK

Her girişimci bir noktada başarısızlığı tatmak zorundadır, ancak kendi şirketinizi kurmadan önce başkalarının yanında çalışmak başarısızlıkla nasıl başa çıkmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olabilir. İster bir başkasının başarısızlığını gözlemlemek ve onun hatalarından dersler çıkarmak şeklinde, isterse de bizzat kendiniz deneyimlemek şeklinde olsun bu süreç size yığınla şey öğretebilir.

4İŞ- YAŞAM DENGESİNİ KURMAK

İş-yaşam dengesi herkesin kariyeri boyunca sıkıntı yaşayabileceği bir konudur. Bazı girişimciler kendilerini bir anda haftada 100 saat çalışır halde bulur ve nihayetinde o kadar stres dolu olurlar ki sonunda şanzımanı dağıtırlar.

Eğer iş-yaşam dengesini kurmayı ücretli bir çalışan iken öğrenirseniz, o zaman kendi işinizi kurduğunuzda bu sizin için hayatı muazzam kolaylaştırır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.