ENFLASYONDA 4 KRİTİK AY

Capital (Turkey) - - KITAP -

Kurlardaki yükselişin etkisiyle geçen nisanda yüzde 11,9’a kadar çıkan yıllık tüketici enflasyonu, beklediğimiz gibi temmuzda yeniden tek haneye indi. Ancak gelişmeler yine beklediğimiz gibi olursa ağustostan itibaren tekrar yükselişe geçecek. 4 ay sürecek olan bu yükseliş, enflasyonu kasımda yüzde 12 dolayına getirecek. Yılın son ayında ise ciddi bir düşüş olacak ama 2017 yüzde 10 dolayında bir yerde kapanacak. Bu ise yüzde 5’lik hedefin iki katı demek. Üstelik önümüzdeki 4 ayda enflasyonun bu rotanın üzerinde bir seyir izlemesi ihtimali de var. Böyle bir şey olursa enflasyonda işler iyice zorlaşacak. Bu nedenle önümüzdeki 4 ay oldukça kritik. Bu dönemi aşmak içinse her şeyden önce para politikasını sıkı tutmak gerekiyor.

YILLIK TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ (TÜFE) ENFLASYONU, temmuz ayında beklediğimiz gibi tek haneye geri döndü. Bu yöndeki beklentimizi, son aylarda enflasyonla ilgili her yazımızda sizinle paylaşıyorduk. Büyük ölçüde döviz kurlarındaki tırmanışın etkisiyle geçen yılın son ayında yükselişe geçen ve bu yılın nisan ayında yüzde 11,9’a kadar çıkan yıllık tüketici enflasyonu, temmuz ayında yüzde 9,8 seviyesine indi. Ancak işler yine beklediğimiz gibi giderse ağustos ayından itibaren enflasyon yeniden yükselecek. Dört ay sürecek olan bu yükseliş yıllık tüketici enflasyonunun kasım ayında tekrar yüzde 12 dolayını görmesine yol açacak. Yılın son ayında ise ciddi bir düşüş yaşanacak ama bu düşüşe rağmen enflasyon yılı yüzde 10 dolayında bir yerde kapatacak. Böylece yüzde 5’lik hedef yine ikiye katlanırken Merkez Bankası’nın en son tahmini olan yüzde 8,7 seviyesi de aşılmış olacak. 2017 yılının Merkez Bankası’nın tahmin ettiği seviyeden daha yüksek bir enflasyonla kapanması, bu kurumun yüzde 6,4’lük 2018 yıl sonu tahmininin de daha söz konusu yıla başlamadan havada kalmasına yol açacak.

Böylece Merkez Bankası’nın uzun süredir tekrarladığı “enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı” öngörüsünün şu anda

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.