TURİZMDE TOPARLANMA BAŞLADI

Capital (Turkey) - - KITAP -

Türkiye’nin turizm gelirlerinde 2015’in ikinci çeyreğinden bu yana düşüş vardı. Bu düşüş tam sekiz çeyrek yani iki yıl sürdükten sonra nihayet sona erdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, turizm gelirimiz 2017’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 8,7 artış gösterdi. Geçen yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 5 milyar dolar olan turizm geliri, bu yılın aynı döneminde 5,4 milyar dolara yükseldi.

Esasında turizmdeki bu toparlanmanın sinyallerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yabancı ziyaretçi sayısına ilişkin istatistikleri vermişti. Bu veriler yabancı ziyaretçi sayısının nisan ayından itibaren yeniden yükselişe geçtiğini göstermişti. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı yıllık bazda tam 20 ay üst üste düşüş gösterdikten sonra nisan ayında yüzde 18,1 artmıştı. Yabancı ziyaretçi sayısındaki artışın yüzde 16,3’lük oranla mayıs ayında da sürmesi ikinci çeyrekte turizm gelirlerinde de yeniden artış göreceğimizi belli etmişti. Yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık artış haziran ayında yüzde 43’ü buldu. Böylece ikinci çeyrekteki artış ise yüzde 26,5 olarak gerçekleşti.

Nitekim TÜİK’in verileri de turizm gelirlerindeki artışın nisan ayında başladığını ve mayıs ve haziran aylarında da devam ettiğini gösteriyor. TÜİK’in verilerinde, nisan ayında çok yavaş başlayan turizm gelirlerindeki artışın özellikle haziran ayında hızlandığı da dikkati çekiyor. Nisan ayında yüzde 1,4 olan turizm gelirlerindeki yıllık artışın mayıs ayında yüzde 3,6’ya ve haziran ayında yüzde 19,3’e çıktığı görülüyor.

Ancak ikinci çeyrekte turizm gelirlerinde geçen yıla göre bir toparlanma yaşanmış olsa da hala 2015’in gerisindeyiz. İkinci çeyrekteki turizm geliri 2015’in aynı dönemindeki düzeyinin yüzde 30 altında kalıyor. Turizmdeki son iyi yılımız olan 2014’ün ikinci çeyreğiyle kıyaslama yaptığımızda bu düşüş daha da derinleşip yüzde 39,7’yi buluyor. Bu da turizmde gerçekten düze çıkabilmek için daha epey yol almamız gerektiğini gösteriyor. Bunun için de hem yurt içindeki terör sorununu halletmemiz hem de özellikle turizmdeki önemli pazarlarımız arasında bulunan ülkelerle dış ilişkilerimizi düzeltmemiz gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.