“ONLINE’DA YÜZDE 75 BÜYÜDÜK”

ELİF ÇAPÇI BOYNER GRUP PERAKENDE OPERASYONLARINDAN SORUMLU BAŞKAN YARDIMCISI

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Beymen son dönemde mağazacılık anlamında atağa kalkmış durumda. Geçtiğimiz yılı 1,1 milyar TL’lik ciroyla kapatan şirket, 2016 yılından bugüne toplam 21 yeni mağazayı hayata geçirdi. Son dönemde yurt içi projelere ve teknolojik yatırımlara öncelik verdiklerini belirten Boyner Grup Perakende Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Elif Çapçı, bu yıl da toplam 1,3 milyar TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Şu ana kadarki performanslarına ilişkin olarak da şu değerlendirmede bulunuyor:

“Büyüme oranlarını bu yazla birlikte değerlendirdiğimizde, planladığımız bütçenin önemli ölçüde önünde gidiyoruz. Örneğin 2017 temmuz ayı satışlarımızı geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 40 oranında büyüme görüyoruz. Yılın geri kalan aylarında Beymen’deki güçlü büyümenin benzer bir ivmeyle devam edeceğini öngörüyoruz.”

Bu yıl için Beymen’in yatırım planı toplam 50 milyon TL. Bunun 25 milyon TL’si ise bu yıl Eylül ayında açılacak olan Beymen Suadiye’nin yatırım bütçesi. Çapçı, “Bağdat Caddesi’ndeki Erenköy mağazasına göre çok daha geniş metrekareye, yeni kategorilere ve zenginleşmiş marka karmasına sahip” sözleriyle tanımladığı Beymen Suadiye mağazasından ilk yıl 100 milyon TL ciro hedefliyor.

Halihazırda Beymen Mağazacılık bünyesinde 90 mağaza yer alıyor. Büyürken pazar liderliklerini de güçlendirdiklerinin altını çizen Çapçı, Beymen’in son dönem büyümesinde online ve dijital yatırımların önemli bir payı olduğuna dikkat çekiyor. Bu alandaki gelişmeleri şöyle paylaşıyor:

“Online gün geçtikte daha da önem kazanan bir kanalımız. Beymen.com 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 75 büyüdü ve Beymen’in en büyük 3’üncü mağazası oldu. Bu alanda omni-channel uygulamalara odaklanıyoruz. Bu sayede mağaza satışını ve online satışı birbirine rakip değil birbirinin tamamlayıcısı olarak konumlandırıyoruz.”

Eylül ayında Beymen.com için bir önemli adım da Azerbaycan’a satış yapmaya başlayacak olması. Bu noktada şirket hem altyapısını hem süreçlerini oluşturmuş durumda. Çapçı, “Azerbaycan bizim için yurt dışına satış süreçlerini geliştireceğimiz ve know how elde edebileceğimiz önemli bir açılım olacak. Sonrasında daha büyük pazarlara ve ülkelere açılmak da nihai hedefimiz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.