“TEMEL HEDEF 2014’Ü YAKALAMAK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Turizm, son birkaç yıldır konjonktürden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Rusya ile yaşanan kriz, 15 Temmuz darbesi, yükselişe geçen terör olayları ve turizmde en büyük pazarlar olan Avrupa ülkeleriyle yaşanan politik gerginlikler sektörün büyümesini sekteye uğrattı. Geçtiğimiz yılı ağır hasarla kapatan sektör, bu yıla kayıpları telafi etmek ümidiyle girmişti. Peki ilk 8 ayı geride bırakırken kayıpların telafisi ne ölçüde mümkün oldu? Özellikle Antalya bölgesinin nabzını en iyi tutan turizmcilerden olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Cornelia Diamond Genel Müdürü Zafer Alkaya, ana pazarları olan Rusya’da yaşanan önemli sıkıntıların sona ermesiyle birlikte 2017 yılına eski ışıltılı dönemlerine dönebilme beklentisiyle girdiklerini söylüyor. Ancak Rus turistlerin daha uygun fiyatlı otellerin yer aldığı bölgeleri önceliğine aldığını ifade eden Alkaya, daha nitelikli tesislerin yer aldığı ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlarla satılan otellerin bulunduğu Belek bölgesinde satışların ise henüz yeterli bir ivme kazanamadığını dile getiriyor. 2016’yı kayıp yıl olarak nitelendiren Alkaya, diğer ana pazar olan Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarıyla ilgili verilerin de geçtiğimiz yılların gerisinde bir seyir izlediğini açıklıyor. Türkiye için bu iki pazarın açığını telafi edecek başka pazar olmadığının da altını çizen Alkaya, “Büyüme hedeflerimize ulaşabilmek için Avrupa pazarı ile ilgili sıkıntılarımızı ivedilikle gidermek zorundayız. Aksi halde beklentilerimizi karşılayabilmemiz yine zora girecek” diyor.

Turizm sektörünün temel hedefi ise tekrar 2014 yılı rakamlarını yakalayabilmek. Bu anlamda tüm pazarların kendi özel dinamiklerini göz önünde bulundurmak gerektiğine inanan Alkaya, yapılması gerekenleri de şöyle anlatıyor:

“Şu anki konumumuz itibariyle mevcut fiyatlarımızı muhafaza etmek temel hedefimiz olmalı. Zaten rakiplerimize oranla çok daha makul fiyatlarla çok kaliteli hizmet veren bir ülke olduğumuz noktasından hareketle fiyat indirimlerinin sektörün geleceği açısından doğru bir karar olmadığını bilmek zorundayız.”

Alkaya’ya göre Rus turist profilinin değişmesinin nedeni yüksek gelir grubundaki Rus turistlerin başta İspanya olmak üzere farklı Avrupa ülkelerine gitmesi. “Geçtiğimiz yıl Yunanistan, İspanya ve Portekiz’e yönelen Rus turist tekrar döner sandık ama tamamen dönmedi” diyen Alkaya, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Lüks otellere dönüş olmadı. Rusya, BDT, Türk Cumhuriyetleri gibi ülkelerden gelen turistin lüks ürün talebi bitti. Villa gibi üst segment ürüne ilgi az. Golf sahaları boş. Böyle olmaması gerekirdi.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.