“ARAÇ PARKINI 42 BİNE ÇIKARACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Fleetcorp, operasyonel filo kiralama sektöründe 106 kişilik kadrosuyla 23 bin 500 adetlik bir araç parkının yönetimini gerçekleştiren ve merkezi İstanbul’da bulunan yüzde 100 yabancı sermayeli bir kurum. Kuveyt merkezli bir yatırım holding kuruluşu olan The International Investor, kısaca TII’ın sahibi olduğu Fleetcorp’un sektördeki pazar payı yüzde 7. Bu payla şirket operasyonel filo kiralamada ilk 5 oyuncu içinde yer alıyor.

Fleetcorp CEO’su Dr. Barbaros Çıtmacı, iş modellerini, “Müşteri ihtiyaçlarına 3 farklı ürün paketiyle araç sayısı sınırlaması olmaksızın 12 aydan 48 aya kadar çok kapsamlı bir kiralama hizmeti sunuyoruz. Online raporlama sistemimizle müşterilerimize hem takip kolaylığı hem maliyet kontrolü avantajı sağlıyoruz” sözleriyle anlatıyor.

Operasyonel kiralamanın, işletmelere çok önemli alanlarda tasarruf olanağı sağladığı için her geçen gün daha fazla şirket tarafından tercih edildiğine dikkat çeken Çıtmacı, sektörün de hızlı bir büyüme ivmesi yakaladığını söylüyor ve bunu şöyle anlatıyor:

“Sektör 2010-2016 döneminde yıllık ortalama yüzde 18 oranında büyüme sergileyerek 110 binden 340 bin adetlik bir araç parkına geldi. Halihazırda ülkemizde olmayan bazı büyük yabancı oyuncuların da bu pazara ilgi gösterdiğini biliyorum.”

Çıtmacı, mevcut araç parkının önümüzdeki 5 yıl sonunda 500 bin adet seviyesine geleceğini tahmin ediyor. Sektör büyürken Fleetcorp da daha fazla büyümeyi planlıyor. 23 bin 500 adetlik filoya sahip olan şirket, geçtiğimiz yılı yüzde 20’lik bir büyümeyle 560 milyon TL ciro ile kapattı. Çıtmacı, 2017’nin öngördükleri şekilde istikrarsız bir şekilde başladığını, kur ve faizin bir aralık bulması ve enflasyon beklentisinin yine bir dengeye oturmasını beklediklerini söylüyor. Büyüme planlarını ise yıl sonunda 780 bin TL’lik ciroya ulaşacak şekilde yaptıklarını açıklıyor. Gelecek 5 yıla ilişkin rotalarını da şöyle paylaşıyor: “Fleetcorp’un 2020 yılının sonu için planı, araç parkını 42 bine, aktif büyüklüğünü ise 1,2 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarmak. Şu an konuşmalarını devam ettirdiğimiz bir başka stratejik ortaklıkla bu sayının daha da üstünü gerçekleştirmek mümkün olacak. Pazar payı tarafında tamamen organik büyümeyle gerçekleşecek; bu büyüklüklerle tüm sektörde ilk 5 arasında, yüzde 100 yabancı sermayeli şirketler arasında da ilk 3 oyuncu içinde yer almaya devam edeceğiz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.