SIKIŞIP KALDIĞINIZDA FARKLI AÇIDAN DÜŞÜNMEK

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Malissa Burton-Valentine

SORU: Yerel bir gazetede yazdığınız bir makalede yaptığınız bir alıntıyı okudum. Orada bir manşet gözüme takıldı: “Kişilik, Tutku, Amaç … Bunlar bir diplomadan çok daha iyidir.”

Ancak ben iş yerlerinin çoğunun sizden inovasyon yapma özgürlüğünüzün olmadığı bir kutuya sıkışıp kalmanızı zorunlu kılan bir yapıya sahip olduklarını görüyorum. Yani işin özünde bir sisteme hapsediliyor ve yaratıcılığınızı ortaya koyamıyorsunuz.

Okulumun beni aşırı bir şekilde meşgul etmesi yüzünden hiç ilgilenemediğim bir şirketim var. Şimdilerde ise öğrenim gördüğüm alanda olmamasına rağmen dünyada kendine çok önemli bir yer edineceğine inandığım yepyeni bir projenin peşinde büyük bir hararetle koşuyorum.

Peki şimdi ben sistemde hapsedilmiş durumda olarak bu üç P’min (Personality:Kişilik, Passion:Tutku, Purpose:Amaç) potansiyelini nasıl açığa çıkarabilirim?

CEVAP: Malissa, yeni projen hakkında bu kadar tutkulu olduğunu ve girişimcilik dünyasına tekrar çekilmiş olduğunu görmek çok hoş.

Aslında hepimiz birer girişimci olarak doğarız. Çocukların sorunlara karşı nasıl taptaze gözlerle baktığına, her şeyin nasıl çalıştığını nasıl teker teker sorguladıklarına ve ellerinin altındakilerle nasıl bir şeyler yarattıklarına bir bakın: İşte bunlar bir girişimcinin temel becerileridir.

Ne yazık ki yaşlandıkça bizim o doğal girişimcilik eğilimlerimiz köreltilir, zira biz hiç soru sormamak ve yaratıcı olacaksak da bunu ya örgün eğitimle ya da iş tecrübesiyle yapacak şekilde eğitim alırız. Ancak bazılarına göre girişimcilik yine çok revaçta.

Bugünlerde daha fazla sayıda öğrenci girişimci olmaya başlıyor, ancak üniversitelerin de benim zamanımdaki gibi olmadıklarını söylemekte fayda var. Aslında pek çoğunda gençler kendi işlerini kurmaları için cesaretlendiriliyor. Girişimciliğin faydalarını fark eden kurum sayısı arttıkça, üniversiteler de öğrencilerin derslerde öğrendiklerinden yeni girişimler başlatmak ve geliştirmekte faydalandıkları birer etkinlik yuvası haline geliyor.

Ancak mektubunuzda da belirttiğiniz üzere üniversite

araştırmaları fevkalade kısıtlayıcı olabiliyor. Her ne kadar tek istediğiniz birden ortaya çıkıp kendi işinizi kurmak olduğunda okuldaki sorumluluklarınız yüzünden kendinizi kutuya hapsedilmiş gibi hissetmek sinir bozucu olsa da ben size bir parça yavaşlamanızı ve hayal kırıklıklarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

“Ben bu deneyimden kendimi daha iyi bir girişimci yapmak için nasıl faydalanabilirim” diye düşünün. İdeal bir dünyada girişimciler canlarının her istediğini yapabilir ve hiçbir sınırlamayla karşılaşmaksızın yarışta öne geçebilirler. Ben de böyle özgürce çalışma şansına sahiptim, hiçbir zaman patronum olmadı ve gelecekte de olacağını zannetmem. Ancak bu ideal bir dünya değil. Finansal, kişisel ve diğer anlamlarda pek çok meydan okumayla yüzleşeceksiniz. Sakın umudunuzu kaybetmeyin! Her ne kadar bazı anlar zorluklar yaşasanız da bunlar başarınız için gerekli tecrübelerdir.

Ve üniversitede okuduğunuz alanın kurmayı düşündüğünüz işle aynı olmamasından dolayı da sakın endişelenmeyin. İlgi alanlarınızın kapsamını genişletmekten çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Bu arada zaman yönetimi becerilerinizi geliştirebilir ve sorunlara farklı perspektiften bakmayı öğrenebilirsiniz.

Ve sakın unutmayın ki sistem içinde hapsedilmiş durumda olsanız bile yaptığınız her ne iş ise orada da halen girişimci akıl setinizi kullanabilirsiniz. Sınırlar içinde çalışıyor olmak size kendi ajandanızı belirleme özgürlüğünü edinmeyi öğretebilir.

Bu başlangıç döneminde ekstradan üç “P”nin daha peşinden koşabilirsiniz:

HAZIRLIK: Bu dönemi girişimcilik patikanızı planlamak için kullanın. Ve ilerlemek için aşırı hırslı olmamanız gerektiğini de sakın unutmayın. Ancak o zaman önünüzde duran bazı gelecek vaat eden fırsatları kaçırabilirsiniz.

SABIR: Sallanmayın ama sabırlı olmayı da bilin. Elinizdeki bu fırsattan sonuna kadar faydalanın ve öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin.

İLERLEME: Bu dönemden gelecekte karşılaşmayı beklediğiniz engellere çözümler bulmaya başlamak için faydalanın.

Değişikliği nasıl gerçekleştireceğinize yönelik çözümler üretmeye odaklanın.

Bol şanslar!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.