İŞ MAKİNELERİ

HEDEF YÜKSEK

Capital (Turkey) - - CEO CLUB -

KONUM

2016 yılında dünyada ve Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik tüm olumsuz gelişmelere rağmen iş makineleri sektörü 2015’e göre yüzde 3 büyüdü. Pazardaki büyük oyuncuların 2016 hedeflerini tutturmak için daralmaya gitmemesi büyümenin ardındaki önemli faktörlerden biri oldu. Böylece Türkiye, iş makineleri pazarında Avrupa’da 4’üncü dünyada ise 11’inci olan sırasını 2016 yılında da korudu.

İHRACAT

İnşaat ve madencilikte kullanılan makinelerin 2015 yılındaki ihracatı 950 milyon dolar civarında olurken, 2016’daki ihracatı yüzde 10 civarında küçülerek 850 milyon dolar civarında gerçekleşti. 2016’da yaşanan bu küçülmeye, döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomik faktörlerdeki değişkenlerin olumsuz yöndeki hareketleri neden oldu. 2017 yılının ilk ayları sektör açısından durgun başlasa da nisan ayından itibaren pazardaki hareketlilik ihracata olumlu yansıdı.

HEDEF

Türkiye’de inşaat, altyapı ve madencilik alanında büyük projelerin olması ve yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde hızla artan yeni projeler iş makineleri sektöründe talebi artırıyor. Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Başkanı Tamer Öztoygar, “Amacımız 22 bin adet iş ve inşaat makinesi yıllık satış adediyle dünyada ilk 6, Avrupa’da ise ilk 3 pazar arasına girmek” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.