MOTOSİKLET ARTIŞ BEKLENİYOR

Capital (Turkey) - - CEO CLUB -

DARALMA

2016 yılında Türkiye’de trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı 3 milyon 3 bin 733 adet. 27 kişiye 1 motosikletin düştüğü Türkiye, birçok Avrupa ülkesine göre geride kalıyor. Bu rakam Yunanistan’da 6 kişiye 1, İtalya’da 7 kişiye 1 motosiklet şeklinde. 2016 yılında Türkiye motosiklet pazarı önceki yıla göre yüzde 13 daraldı ve cirosu yaklaşık 1,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

GÜVENLİK

Trafikte motosikletin güvenli bir araç olmadığı algısı sektöre yönelik olumsuzlukların en başında geliyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) bu algının düzelmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’yle yakın temas halinde çalışıyor. Bu kapsamda eğitici filmler yapılması, trafik kurallarının iki tekerlekli araçlara avantaj sağlayacak şekilde düzenlenmesi çalışmalar arasında.

SATIŞ

Negatif algıya rağmen kentlerde artan trafik nedeniyle yaşanan olumsuzlukların aşılmasında motosiklet artan şekilde bir çözüm aracı olarak görülüyor. Zorunlu Trafik Sigorta ücretlerinin düşmesiyle birlikte satışların 2017’de yüzde 10 artarak 155 bin seviyesine gelmesi bekleniyor. MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, “Ayrıca elektrikli motosikletlerin kayıt dışı davranışlarının EGM ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının denetimleriyle kayıt altına alınacak olması toplam pazara yüzde 5 artış getirebilir” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.