ARAÇ KİRALAMA

ÖNÜ AÇIK

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

FİLO

Türkiye operasyonel kiralama sektörünün toplam araç sayısı 2016 yılında 330 bin 600 adede ulaştı. 2016’da yaklaşık 10 milyar 885 milyon TL’lik yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü ise 23 milyar TL’yi aştı. Kısa süreli araç kiralama sektörü ise 2012 yılında 17 bin adetlik araç parkına sahipken, bu sayı 2016 sonunda yüzde 94’lük artışla 33 bin adede ulaştı.

ENGELLER

Uzun süreli araç kiralama sektörü ise 2011 yılında 142 bin adetlik bir araç parkına sahipken, bu sayı 2016 sonunda 330 bin 600 adede ulaştı. Şirketler hem üst düzey yöneticileri hem de saha satış ekipleri için kiralama yoluyla araç parklarını yönetmenin avantajlarını keşfetti. Ancak mevcut mevzuat sebebiyle ticari araç kiralanamaması uzun dönemli kiralama sektörünün büyüme hızını yavaşlatıyor.

GELİŞİM

Türkiye’de araç kiralama sektörü henüz doymamış bir pazar. Sektör tüm jeopolitik ve ekonomik değişkenlere rağmen her yıl ortalama yüzde 15 büyüyor. Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, “Artan araç fiyatlarının işletmelerin ve bireylerin kaynaklarını verimli kullanmak adına sunduğu avantajlar sebebiyle araç kiralamayı daha çok tercih edecekleri bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.