İŞSİZLİK ORANI İKİ ÇEYREKTİR DÜŞÜYOR

Capital (Turkey) - - KITAP -

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mevsimsel düzeltilmiş verilerine göre, ikinci çeyrekte işsizlik oranı yüzde 11,3 olarak gerçekleşti. Bu oran ilk çeyrekte yüzde 11,6 düzeyindeydi. Yani ikinci çeyrekte 0,3 puanlık gerileme yaşandı. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 11,7’ye kadar çıkmış ve 2008-2009 küresel resesyonundan bu yanaki en yüksek seviyesini görmüştü. Bu yılın ilk çeyreğindeki 0,1 puanlık düşüşten sonra ikinci çeyrekte de 0,3 puanlık gerileme yaşanınca, bu zirve seviyesinden 0,4 puan uzaklaşılmış oldu.

Esasında ikinci çeyrekte istihdamdaki artış ilk çeyrekteki kadar olmadı. TÜİK’in mevsimsel düzeltilmiş verileri, ilk çeyrekte 317 bin kişi olan istihdamdaki artışın ikinci çeyrekte 232 bin kişiye indiğini gösteriyor. Ancak ilk çeyrekte 325 bin kişi olan iş gücü sayısındaki artışın da ikinci çeyrekte gerilediği ve 143 bin kişiye indiği gözleniyor. İkinci çeyrekte iş gücüne katılımın daha sınırlı kalması, daha zayıf istihdam artışına rağmen işsizlikte düşüş yaşanmasını sağladı. İlk çeyrekte 8 bin kişi artan işsiz sayısı ikinci çeyrekte 89 bin kişi düştü. İşsiz sayısında dört çeyrek aradan sonra ilk kez görülen bu düşüş de işsizlik oranının ilk çeyrektekinden daha fazla gerilemesine yol açtı.

İşsizlikte geçen yıl yaşanan yükseliş ekonominin 2008-2009 küresel resesyonundan bu yana ilk kez yeniden bir resesyonun kıyısına gelmesinin sonucuydu. Türkiye ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde söz konusu resesyondan bu yana ilk kez yıllık bazda küçülmüştü. Fakat ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yeniden büyümeye geçerek resesyonun kıyısından döndü. Bu da işsizliğin yavaş yavaş düşüşe geçmesini sağladı.

Ancak iş gücü piyasasına ilişkin mevsimsel düzeltilmiş aylık verilere bakıldığında bu düşüşün üçüncü çeyrekte de devam edip etmeyeceği konusunda bazı soru işaretleri ortaya çıkıyor. Çünkü aylık veriler işsizlik oranında yılın ilk dört ayında yaşanan düşüşün mayıs ayında durduğunu gösteriyor. Eğer bu duraklama kısa bir mola olmanın ötesine geçerse üçüncü çeyrekte işsizlik oranında düşüş göremeyebiliriz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.