Feyyaz Berker’in öne çıkmayan tutkusu

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Tekfen’in

3 efsane ortağından Feyyaz Berker’i de kaybettik. Yakınlarına baş sağlığı, kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük bir girişimci, ülkesini seven bir iş insanıydı. İş dünyasının saygı duyduğu bir büyüğümüzdü. Bizim de Capital ve Ekonomist için her zaman söyleşi yapmak istediğimiz, konuşmacı olarak davet etmeyi arzuladığımız liderlerden biriydi.

Vefatından sonra dergilerimizde çıkan eski söyleşilerini tekrar okudum. Beni en çok, “Ömrümün geri kalanında iki amacım var” bölümü etkiledi.

İki amacından biri Atatürk’ü doğru tanıma, diğeri de eğitim. Eğitim alanına daha fazla eğilmek ve destek olmak… Bunu vakıflardaki görevi ve burslarıyla hep yaptı.

Ben Atatürk konusundaki görüşlerini paylaşıp bizim takip etmediğimiz zamanlarda neler yaptığını da ortaya koymak istiyorum. Şöyle anlatıyordu Berker: “Atatürk’ü yeniden öğrenmeye başladım. 1925 doğumluyum. Atatürk’le yaşadık, bugünlere geldik. Fakat Atatürk’ü duygusal sevdik. Ben de dahil Atatürk’ü eksik tanıdık.

Atatürk hayatında 3 bin 997 kitap okumuş. Kendimi cahil buluyorum. Atatürk’ü anlarken onu tanıtmak için çeşitli çalışmalar yapıyorum.”

Aslında o söyleşiden sonra belki de en doğrusu sadece Atatürk konusunda bir söyleşi gerçekleştirip, onu tanımak için neler yaptığını anlamaktı. Ancak biz de atladık. Belki yakınlarından dinler, paylaşırız. Kendisini tekrar saygıyla anıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.