DEĞİŞECEKLERE Mİ, DEĞİŞMEYENE Mİ ODAKLANMALI?

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Gördüğüm kadarıyla herkes, “Sektörümüz, işimiz gelecekte nasıl değişecek” sorusuna kafa yoruyor. Bu konuda çok sayıda kitap yazılıyor, iş etkinliği düzenleniyor. Söyleşilerini okuduğum önemli iş insanları, en çok bu soruya muhatap olduklarını paylaşıyor: “Gelecek 10 yılda neler değişecek?”

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da en çok bu soruyla karşılaşıyormuş. Geçenlerde bir söyleşisinde okudum. Soruyu doğru buluyor ve elinden geldiğince yanıtlıyormuş. Ancak bir konuyu anlamakta zorluk çektiğinin altını çiziyor:

“Gelecek 10 yılda hangi konular değişmeyecek, değişmeyecek neler olacak?”

Ona göre birinci soru çok önemli… Ancak, ikincisi daha önemli… Çünkü, şirketleri ayakta tutacak “çekirdek” değerler önemli ölçüde “değişmeyecek” gerçekler üzerine kurulu. Bu gerçeklerden uzaklaştığınızda işinizi kaybedebilirsiniz. Örneğin, perakende sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, sizin için değişmeyecek önceliği “müşteri” ve “fiyat” oluşturacaktır. 10 yıl önce de müşteri ve fiyat önemliydi, şimdi de önemli, 10 yıl sonra da önemli olacak.

“DOĞRU KOMBİNASYONU YAPMALI”

Collaborative Fund’un kurucusu Morgan Housel’ın bu konuda bir makalesinde başka örnekler de var. Efsane fon yöneticisi Warren Buffet’ın şirketi Geico’ya dikkat çekiyor. Bu sektörde “hep müşteri ve fiyat” önemliydi. Bunlar kalıcı… Değişen tarafında ise şimdi yapay zeka, dijitalleşme gibi konular var. Housel, “İşin doğrusu değişen ve değişmeyen kombinasyonunu iyi yapmaktır” diyerek önemli bir gerçeğe dikkat çekiyor ve ekliyor:

“Son 100 yılda atlardan jetlere, mektup zarflarından Skype’a doğru değişimlere tanıklık ettik. Ancak değişmeyen gerçekler de oldu. Tıpkı fiyat, bol seçenek, müşteri, insan dokunuşu, şeffaflık, insan dokunuşu gibi…”

Kısacası… “Değişme tek şey değişimdir” diye bir söz vardır. Bu açıdan bakınca biraz eksik kalıyor. Çünkü bazı konuları değiştirmemeye, değiştirmeden iyileştirmeye ihtiyaç olduğu açık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.