BÜTÇEDE İŞLER HALA KÖTÜ GİDİYOR M

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

Ş DÜNYASINDA YILIN BU AYLARI BİR SONRAKİ YILIN PLAN VE BÜTÇESİNİN

yapıldığı aylardır. Şu sıralarda pek çok şirket harıl harıl 2018 yılına ilişkin planlarını hazırlamaya ve bütçesini oluşturmaya çalışıyor. Türkiye’de geleceği tahmin etmek hep zordu ama son yıllarda iyice zorlaşmaya başladı. Bu nedenle şirketlerin 2018 yılı plan ve bütçelerini hazırlamakta epey zorlandıklarını tahmin ediyoruz. Esasında şirketlere bu konuda yardımcı olabilecek bazı kaynaklar var. Mesela hükümetin geçen ay açıkladığı 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program (OVP) bunlar arasında yer alıyor. Hükümetin bu rapordaki tahminleri genelde fazla iyimser olsa da gelecek yıla ilişkin plan ve bütçe yaparken bunları “nirengi noktası” olarak kullanıp kendi öngörülerinizi üretmeniz pekala mümkün. Ayrıca IMF ve OECD gibi uluslararası kurumların raporları da gelecek yıl dünya ekonomisinin nasıl olacağı konusunda aşağı yukarı bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. İşte biz de her yıl Capital’in kasım ya da aralık sayısında bu raporlardan yararlanarak gelecek erkezi yönetim bütçesi 2017’nin ilk dokuz ayında 31,6 milyar TL açık verdi. Geçen yılın aynı dönemindeki bütçe açığı 12 milyar TL’ydi. Bu yılki açık geçen yılki düzeyini tam 2,6 kat aşıyor. Bir başka deyişle ocak-eylül döneminde bütçe açığı yüzde 162,7 artmış bulunuyor.

Esasında eylül ayında bütçe açığı geçen yılki düzeyinin çok altında çıktı. Geçen yılın eylül ayındaki bütçe açığı 16,9 milyar TL’yi bulurken bu yılın aynı ayındaki bütçe açığı sadece 6,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Fakat önceki aylardaki durum çok kötü olduğu için eylül ayındaki toparlanma durumu kurtarmaya yetmedi.

Bu yıl bütçede işlerin bu kadar kötü gitmesine, özellikle yılın ilk yarısında hükümetin harcamalarda gaza iyice yüklenmesi yol açtı. Hükümet bu dönemde vergi indirimleri yaparak da bütçedeki açığın büyümesine neden oldu. Bu yaptıklarının ise iki nedeni vardı. Birincisi ekonomiyi geçen yılın üçüncü çeyreğinde geldiği yıl ekonomide nasıl bir tabloyla karşılaşabileceğiniz konusunda sizlere bilgi vermeye çalışıyoruz. Tabii burada kendi tahminlerimizi de işin içine katıyoruz. Bunların size kendi plan ve bütçelerinizi yaparken yararlı olacağını umuyoruz.

DÜNYADAKİ DURUM

İşe önce 2018’de dünyada nasıl bir ekonomik tabloyla karşılaşabileceğimize bakarak başlayalım. Çünkü resesyonun kıyısından uzaklaştırmak, ikincisi de ekonominin biraz olsun ferahlaması sayesinde nisan ayında yapılan anayasa referandumundan istediği sonucu almaktı. Sonuçta bu amaçlarının ikisine de ulaştı. Ancak bunun bütçe açığının uzun bir aradan sonra yeniden rekor kırması gibi bir faturası ortaya çıktı. Yıllık bütçe açığı haziran ayında 55,6 milyar TL’ye ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Bu rekor ağustos ayında 59,3 milyar TL ile yenilendi. Yıllık bütçe açığı eylül ayında 48,8 milyar TL’ye gerilese de hala oldukça yüksek bir düzeyde bulunuyor. Yılın sonuna kadar da yeniden rekor kırması neredeyse kesin gibi görünüyor.

Geçen ay yayınlanan 20182020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program’daki (OVP) tahminlerine bakılırsa, hükümet de artık bunu kabullenmiş durumda. OVP’de 2017 yılı merkezi yönetim bütçe açığı tahmini 61,7 milyar TL olarak görünüyor. Oysa geçen yıl bütçe 29,9 milyar TL açık vermişti. 2017 yılının bütçe açığı hedefi ise 46,9 milyar TL’ydi. Şimdi gerçekleşme hem geçen yılki düzeyi hem de 2017 hedefini epey aşacağa benziyor. Bu arada hükümetin OVP’de önümüzdeki üç yıla ilişkin olarak da bu yıl gerçekleşmesini beklediği düzeye yakın bütçe açığı hedefleri koyduğunu, yani bütçe açığının yeniden düşmesinden umudu kestiğini belirtelim. Örneğin geçen ay Türkiye Büyük Miller Meclisi’ne (TBMM) sunulan 2018 yılı bütçe tasarısında 65,9 milyar TL’lik açık öngörülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.