2018’DE KÜRESEL BÜYÜME YÜZDE 3,7 OLACAK

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

ekonomik kamuoyu bu konuda pek aynı fikirde değil. Merkez Bankası’nın son Beklenti Anketi’nde 2018 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 4,3 olarak çıktı. IMF ise Türkiye’nin 2018 yılında yüzde 3,5 büyüyeceğini tahmin ediyor.

İNŞAATLA NEREYE KADAR?

Bize kalırsa da bu yılki büyüme ivmesinin 2018 yılında sürdürülmesi zor. Çünkü bu

Uluslararası Para Fonu (IMF: International Monetary Fund), yılda iki kez yayınladığı World Economic Outlook (WEO) raporunun 2017 yılı sonbahar sayısını geçen ay açıkladı. Bu rapora göre IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin son tahminleri şöyle özetlenebilir:

IMF, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3,6 büyüyeceğini tahmin ediyor. Küresel ekonomi geçen yıl yüzde 3,2 büyümüştü. Buna göre dünyada işler bu yıl geçen yıldan biraz daha iyi gidiyor. IMF, küresel ekonomide 2018’de de buna yakın ve yüzde 3,7’lik büyüme bekliyor. Burada IMF’nin hem 2017’ye hem de 2018’e ilişkin küresel büyüme tahminlerini nisan ayında yayınlanan önceki WEO raporuna göre 0,1 puan yüksettiğini de belirtelim.

IMF son WEO raporunda küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti ama elbette bu durum tüm ülkeler için geçerli değil. Euro Bölgesi ile Çin, Japonya ve Rusya gibi bazı ülkeler için yukarı yönlü revizyon yapılırken, ABD, Birleşik Krallık ve Hindistan gibi bazı ülkeler için de aşağı yönlü revizyon yapıldı. Türkiye için işin iyi tarafı, yukarı yönlü revizyon yapılan ülkelerin ihracatımızda daha fazla payının olması. Örneğin en önemli ihracat pazarımız olan Euro Bölgesi için 2017 yılı büyüme tahmini nisan ayındaki rapora göre 0,4 puan, 2018 yılı büyüme tahmini de 0,3 puan yükseltildi. Bir başka önemli pazarımız olan Rusya’ya ilişkin büyüme tahminlerinde de 2017 yılı için 0,4 ve 2018 yılı için 0,2 puanlık yukarı yönlü revizyon yapıldı. Bu ülkelerde işlerin beklenenden iyi gitmesinin sonuçlarını son iki yıldır düşen ihracatımızın yeniden yükselişe geçmesiyle gördük. Bu ülkelerde işler iyi gitmeye devam ederse bu durum 2018’de de bize olumlu yansıyabilir.

Küresel ekonominin bu yıl beklenenden biraz daha hızlı büyümesi dünya ticaretindeki artışa da olumlu yansıdı. IMF, geçen yıl yüzde 2,4 olan dünya ticaret hacmindeki artışın bu yıl yüzde 4,2 olmasını bekliyor. 2018’de de buna yakın ve yüzde 4’lük artış bekleniyor.

Dünya ekonomisi geçen yıla göre biraz hızlanınca petrol fiyatları da bu yıl bir miktar hareketlendi. IMF, geçen yıl yaklaşık 43 dolar olan petrolün varil fiyatının bu yıl 50 dolar dolayında çıkacağını tahmin ediyor. Petrol fiyatlarında 2018’de ise artış beklenmiyor. yılki büyümenin altı pek sağlam görünmüyor. Geçen ayki “İnşaata Dayalı Büyüme” başlıklı yazımızda ayrıntılı bir şekilde işlediğimiz gibi, bu yılın ilk yarısındaki büyümede inşaat yatırımlarının çok büyük

IMF’ye göre, hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkelerde enflasyon 2018 yılında da düşük kalmaya devam edecek.

IMF uzmanları, bu yıl bir miktar yükselen dolar faizinin 2018’de biraz daha artacağını öngörüyor. Buna karşılık Euro faizinin ise negatif seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

IMF’nin son WEO raporunda büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiği ülkeler arasında Türkiye de var. IMF, Türkiye’ye ilişkin 2017 yılı büyüme tahminini yüzde 2,5’ten yüzde 5,1’e yükseltti. Bu büyük revizyonun gerisinde yılın ilk yarısının beklenenden daha yüksek bir büyümeyle kapanması yatıyor. Ancak IMF uzmanları büyümedeki bu hızlanmanın kalıcı olmasını beklemiyor. Nisan ayındaki raporda yüzde 3,3 olan Türkiye’nin 2018 yılı büyüme tahmini, son raporda sadece 0,2 puanlık artışla yüzde 3,5’e yükseltilmiş bulunuyor.

IMF, Türkiye’de enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 10, 2018 yılı sonunda ise yüzde 9,5 olmasını bekliyor. Geçen yıl yüzde 3,8 olan cari açığın milli gelire oranının bu yıl yüzde 4,6’ya çıkacağı ve 2018’de de bu seviyede kalacağı öngörülüyor. Geçen yıl yüzde 10,9 olan işsizlik oranının bu yıl yüzde 11,2’ye çıktıktan sonra 2018’de yüzde 10,7’ye ineceği tahmin ediliyor. Ancak büyümenin yüzde 3,5’te kalması beklenen bir yılda işsizliğin nasıl düşeceği pek anlaşılmıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.