GÜNDEM BETON YOL

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

ÜRETİM

Türk çimento sektörü, 2016 yılında yurt içi ve yurt dışında 76 milyon ton çimento satışı gerçekleştirdi. İç satışlarda bir önceki yıla kıyasla sektörde yüzde 5’lik büyüme yaşandı. 77 milyon ton üretimle yaklaşık 2,8 milyar dolar ciro, ihracatla da yaklaşık 500 milyon dolarlık gelir elde edildi. 2017 sonunda ise ihracatın, yaklaşık olarak geçen yılla aynı seviyede olacağı öngörülüyor.

KAPASİTE

Sektörün 2016’da 80 milyon ton olan klinker kapasitesinin, planlanan kapasite artışlarıyla 2017 sonunda 82,5 milyon ton olması bekleniyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün’ün verdiği bilgilere göre 2018 sonunda klinker kapasitesinin 85 milyon tona ulaşması öngörülüyor ve eşdeğer çimento kapasitesinin ise tahmini olarak 110 milyon ton olması planlanıyor.

ODAK

Çimento sektörünün 2017 yılında odak konularının beton yollar, beton bariyerler, belediye atıklarının bertarafı ve atık ısı geri kazanımı olduğunu söyleyen Tüzün, önümüzdeki 5 yıllık hedefleri ise şöyle sıralıyor: “Sürdürülebilir kalkınma hedefi, daha fazla atık ısı enerjisi yaratmak, atık bertarafında ikame oranımızı yüzde 3,8’den yüzde 10’a çıkarmak, beton yol ağının genişletilmesi, beton bariyer kullanımının artırılması hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

BEKLENTİ

Dünyada piliç eti üretiminde 8’inci sırada yer alan Türkiye’nin kanatlı et üretimi, 2016 yılında, 8 bin 900 ton gerileyerek 2 milyon 102 bin ton olarak gerçekleşti. Bu gerilemenin bu yıl telafi edileceği bekleniyor. Sektör, yıl sonunda üretimde yüzde 6 büyüme öngörüyor. Ciroda da yüzde 20 oranında bir artış bekleniyor.

İHRACAT

Türkiye, kanatlı et ticaretinde ise dünyada 5’inci sırada yer alıyor. 2014’te tavan yaparak 700 milyon dolara ulaşan ihracat, 2015’te yaşanan kuş gribinden olumsuz etkilendi. 2016 yılında miktar olarak yüzde 6,2 parasal olarak ise yüzde 17,9 azalma yaşandı. Ancak sektör, 2017’den umutlu, ihracatta yüzde 10 artış hedefleniyor.

TÜKETİM

Gelişmişliğin göstergelerinden birinin kişi başına hayvansal ürün tüketimi olduğunu söyleyen BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, Türkiye’de kişi başına et tüketiminin dünya ortalamasının altında olduğunu belirtiyor. Bu sıralamada etkili olan ise Türkiye’de domuz eti tüketilmemesi. Domuz etinden kaynaklanan açığı kapatmak istediklerini belirten Koca, “2025 yılı projeksiyonunda, Türkiye’nin et tüketimini 48,7 kilograma çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

CİRO

Son dönemde ülke genelinde özellikle inşaat alanında gerçekleşen büyük ve önemli projeler, endüstriyel temizlik sektörünün itici gücü oldu. Sektör, birçok alana göre büyüme oranı en yüksek sektörler arasında yer alıyor. 2016 yılında darbe girişimi nedeniyle bir durgunluk dönemine giren sektör, yüzde 5 büyüdü. 2017 yılında öngörü, yüzde 17 büyümeyle 15 milyar Euro ciroya ulaşmak.

İSTİHDAM

Endüstriyel temizlik sektöründe 3 bin şirket faaliyet gösteriyor. Bu sayı butik küçük işletmeler de dahil edildiğinde 5 bine kadar yükseliyor. Sektör, 1 milyon 300 bin kişiye istihdam sağlıyor. TESHİAD Başkanı Nurcan Germani, Meslek Yeterlilik Kurumu ile yaptıkları anlaşmayla temizlik personeli standardının yazılması ve tescil edilmesi çalışmalarının da sektör için olumlu gelişmelerden biri olduğunu söylüyor.

VİZYON

Germani, sektörün vizyonunda da çalışanları sürekli motive etmek ve eğitimlerine ağırlık vermek olduğunu söylüyor. Bunun dışında teknolojik olarak yenilenmiş makine-ekipman kimyasal kullanımı, yazılım destekli hizmetler, Ar-Ge’ye zaman ve kaynak ayırmak da sektörün odak alanları arasında yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.