BÖLGENİN YÖNETİCİSİ OLACAK

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Mondelez International, 26 milyar doların üzerinde cirosuyla dünyanın önde gelen bisküvi, çikolata ve şekerleme şirketlerinden biri. Dünya çapında 165 ülkede bulunan Mondelez International’ın portföyünde Milka çikolataları, Oreo bisküvileri, Cadbury ve Trident gibi birçok marka yer alıyor.

Mondelez International adıyla Türkiye’de 2012 yılından beri faaliyetlerine devam eden şirketin temelleri 1956 yılında kurulan Kent Gıda ve 1993’ten beri Türkiye’de faaliyet gösteren Kraft’a dayanıyor. Yıllar içinde satın alma ve birleşmelerle evrilen ve en son Cadbury-Kraft birleşmesinin ardından bugünkü adını alan şirket, First, Falım, Kent, Olips, Missbon, Tofita ve Jelibon gibi pek çok markasıyla sakız, şeker, hediyelik ve ikramlık kategorilerinde pazar lideri konumunda bulunuyor. Diğer yandan Milka, Toblerone, Oreo ve Barni gibi küresel markalarıyla da çikolata ve bisküvi kategorilerinde de büyük oyuncular arasında yer alıyor.

Geçen yıl yaklaşık 600 milyon TL ciroya ulaştıklarını belirten Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, Türkiye’de 800’ü mavi yaka, 400’ü beyaz yaka olmak üzere toplam 1.200 çalışanları olduğunu söylüyor. Gebze’deki tesislerinde sadece Türkiye için değil, Mondelez dünyasındaki birçok ülkeye üretim gerçekleştirdiklerini anlatıyor. “Gebze fabrikamızda ürettiğimiz ürünlerin yaklaşık yarısını ihraç ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 50’den fazla ülkeye yaklaşık 18 bin ton ürün ihraç ettik” diyor. Mondelez International’ın tüm dünyadaki fabrikalarında kullanılan tatlandırıcının üretimi de artık Gebze’de yapılacak. Bu yatırımı 2016 yılında gerçekleştirdiklerini açıklayan Karagöz, “Böylelikle Türkiye’de yüksek teknoloji tatlandırıcı geliştirme tesisi devreye alındı. Bu doğrultuda 2018 de yatırımların devam edeceği bir yıl olacak” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.